لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

آمریکا، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل را بازداشت کرد


جان اش(راست) در کنار بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد - ۲۰۱۳
جان اش(راست) در کنار بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد - ۲۰۱۳

آمریکا، "جان اش"، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل متحد و پنج نفر دیگر را به فساد متهم کرد. سخنگوی بان کی مون گفت دبیرکل سازمان ملل متحد عمیقا از این خبر شوکه و ناراحت شده است.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه گزارش داد، بر اساس اسناد دادگاه فدرال، جان اش که در بازداشت مقامات آمریکایی است، متهم شده بیش از ۵۰۰ هزار دلار رشوه از یک سرمایه گذار چینی در بخش املاک، و افراد مرتبط با سرمایه گذاری دریافت کرده است تا با استفاده از مقام خود به عنوان "نماینده دائم آنتیگوا و باربودا" در سازمان ملل متحد و همچنین به عنوان "رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد"، به آنها برای سرمایه گذاری و امضای قرارداد های دولتی، کمک کند.

بر اساس اسناد دادگاه، دادستان های فدرال آمریکا می گویند جان اش در ازای دریافت رشوه و با سوء استفاده از عناوین خود، سندی را به سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده بود که در آن از یک پروژه ساختمانی لپ سنگ، میلیاردر چینی حمایت شده بود.

رویترز می گوید این فساد که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ طول کشید، شامل دوره ای که جان اش ریاست مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ۶۸ امین دوره مجمع عمومی - را بر عهده داشت نیز می شود.

اسامی میلیاردر چینی و دستیار او نیز در کیفرخواست آمده است. آنها متهم هستند در مورد برنامه ای که برای چهار میلیون و پانصد هزار دلاری که به صورت نقدی و طی چند سال با استفاده از جت های خصوصی خود به آمریکا آورده بودند، دروغ گفته بودند.

بر اساس اسناد دادگاه، بخشی از رشوه ای که جان اش دریافت کرد، هزینه سفر تفریحی او و خانواده اش و همچنین احداث یک زمین بازی بسکتبال در خانه اش در نیویورک شد. او دو حساب بانکی باز کرد تا این پول ها را دریافت کند و سپس به گفته مقامات آمریکایی، درآمد خود را یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار کمتر گزارش کرد.

به گفته دادستان ها، جان اش با استفاده از مقام خود، پس از دریافت رشوه سازمان ملل متحد را وادار کرد که مرکز کنفرانسی که میلیاردر چینی در ماکائو می سازد، تبلیغ کند.

جان اش روز سه شنبه بازداشت شد. در مجموع شش نفر از جمله فرانسیس لورنزو، دیپلماتی از جمهوری دومینیکن در این پرونده متهم شده اند. بقیه متهمان به جز میلیاردر چینی و دستیارش، دو ساکن چین هستند که تابعیت آمریکایی کسب کرده اند و به گفته دادستان ها به این فساد کمک کردند.

XS
SM
MD
LG