لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

حمید بقایی خواهان اخراج نماینده یونسکو از تهران شد


نماینده یونسکو در تهران: بودجه بازسازی کافی اما عملکرد غیراستاندارد بود
نماینده یونسکو در تهران: بودجه بازسازی کافی اما عملکرد غیراستاندارد بود

حمید بقایی، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و از مشاوران نزدیک محمود احمدی نژاد خواستار برکناری نماینده فرهنگی یونسکو در ایران شده است.

حمید بقایی در گفتگو با خبرآنلاین در این باره افزوده است: «خانم تانیکوچی اصلا مورد تایید ما نیست و این را به یونسکو هم رسما اعلام کردیم. البته فعالیت های یونسکو زیر نظر ما نیست و زیر نظر وزارت علوم است ولی ما نامه زدیم و رسما اعلام کردیم و خود یونسکو هم به این جمع بندی رسیده برای تغییر نماینده.»

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی یکی از دلایل فعالیت «سیاسی» نماینده فرهنگی یونسکو در ایران را مصاحبه با رسانه ها اعلام کرده و افزوده: ایشان حق مصاحبه ندارد. قانونا این اجازه را ندارد.»

خانم تانیگوچی نماینده یونسکو در ایران که از روند غیرعلمی بازسازی بم و حیف و میل بودجه اختصاص یافته برای بازسازی این شهر انتقاد کرده بود، از سوی حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور متهم به دخالت در امورداخلی ایران شده است.

حمید بقایی که خود تایید کرده بررسی عملکرد نماینده فرهنگی یونسکو در حیطه کاری وزارت علوم است و او بعنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی شخصی غیرمسئول بشمار می آید، دیدگاه انتقادی خانم تانیگوچی از روند بازسازی بم را تاب نیاورده و خواهان اخراج وی شده است. خانم تانیگوچی گفته است: بودجه کافی بود؛ عملکرد غیراستاندارد بود.

حمید بقایی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزوده است: «همه حرف های خانم تانیگوچی برای ما مستند نیست، ما اعتراض داریم چون ایشان حق مصاحبه ندارند. قانونا این اجازه را ندارند. حقی ندارند که در مورد مسائل داخلی اینجا نظر بدهند در واقع این کار یک نوع مداخله غیر کارشناسی است. حرف هایی می زنند که خیلی هایش صحت ندارد و تنها نقل قول هایی از دیگران شنیده اند.»

حمید بقایی افزوده است: «کلا رفتارها، حرفها و برخوردهای خانم تانیگوچی در شکل یک دیپلمات است. یک دیپلمات فرهنگی. ما احساس می کنیم که ایشان از موقعیتشان دارند به نحو دیگری استفاده می کنند. ضمن این که ایشان وقتی می خواهند درمورد یک موضوع بین المللی کسب اطلاع کنند اول باید از یک مجرای رسمی برای کسب اطلاعات، اقدام کنند. در صورتی که ایشان عمدتا از مجراهای غیررسمی کسب اطلاع می کنند. مسلما باید از مجرای رسمی اطلاع کسب کنند.این جا پایگاه و اداره و تشکیلات دارد.»

خانم جونکو تانیگوچی که چندین کارگاه آموزشی از جمله کلاس روزنامه نگاری برای کارکنان خبرگزاری دولتی ایرنا را در تهران دایر کرده، بنا به حوزه کاری خود یعنی نظارت بر بازسازی بم به ارائه دیدگاه کارشناسانه اقدام کرده است.

سایت یونسکو در تهران جزییات حقوق و اختیارات نماینده یونسکو در کشورها و به صورت مشخص در ایران را منتشر کرده است. اختیارات و حقوقی که مورد تایید دولت میزبان است.

به گفته یک کارشناس نمایندگان یونسکو اصولا برای این در کشورها هستند که پاسدار میراث فرهنگی به ثبت رسیده یونسکو باشند و این به معنای دخالت در امور داخلی کشورها نیست؛ هرچند بررسی کارنامه سازمان تحت ریاست حمید بقایی در این میانه افشا می شود.

XS
SM
MD
LG