لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

گزارش: سازمان ملل می گويد ميليون ها جوان در جهان بيکار هستند


گزارش: سازمان ملل می گويد ميليون ها جوان در جهان بيکار هستند
گزارش: سازمان ملل می گويد ميليون ها جوان در جهان بيکار هستند

سازمان بين المللی کار وابسته به سازمان ملل متحد می گويد در حال حاضر حدود ۸۱ ميليون جوان در جهان بين سنين ۱۵ تا ۲۴ بيکار هستند. همين گزارش ميگويد که انتظار ميرود اين رقم در سال های آينده باز هم افزايش يابد.

بحران اقتصادی در جهان بر تعداد بيکاران افزوده است، اما در صد بيشتر اين بيکاری، به ويژه در خاور ميانه و آفريقای شمالی، به جوانان تعلق دارد. «النا گاستالدُو» از سازمان بين المللی کار در همين رابطه می گويد «در اين روزها، زنان و مردان جوان سه برابر، نسبت به افراد مسن تر از خود، گرفتار بيکاری هستند.»

وی در همين رابطه می افزايد «در زمان بحران، جوان ها آخرين کسانی هستند که استخدام می شوند و نخستين گروهی هستند که از کار اخراج می شوند.»

وی می گويد دو عامل مختلف در اين جهت به سود جوانان نيست، نخست آن که هنوز داخل يک شبکه ارتباطی نشده اند و دوم آن که دارای تجربه نيستند.

«مری شيفر» دختر جوانی که مانند بقيه ۸۱ ميليون جوان بيکار جهان، در بدر به دنبال کار می گردد می گويد «من همه جا را نگاه کرده ام. به دنبال کار به هر دری زده ام، بارها در اينترنت سراغ کار گشته ام اما بنظر ميرسد همه آنها من را رها کرده اند.»

در کشورهای پيشرفته مانند ايالات متحده آمريکا، تقريباً يک جوان از هر شش جوان دارای کار و شغل نيست.

دايان سينگرمن يکی استاد دانشگاه در واشنگتن ميگويد در صد بيکاری جوانان در خاور ميانه بسيار زياد است و اين به آن معناست که در صد جمعيت جوان در آن منطقه بسيار بالاست.

در مصر که پرجمعيت ترين کشور خاورميانه است، دولت سابقاً استخدام جوانانی را که دانشگاه را تمام می کردند، تضمين ميکرد اما اکنون ديگر چنين نيست و بسياری از جوانانی که تحصيلات دانشگاهی خود را به پايان رسانده اند نيز واجد شرايط لازم برای استخدام جهت مشاغل موجود در شرکت های خصوصی نيستند.

علاوه بر آن در خاورميانه يک عامل مهم ديگر -- عامل جنسيت -- نيز در اين ميان نقش مهمی بر عهده دارد و با اين که معمولاً زنان بيشتر از مردان از تحصيلات بالاتری برخوردارند؛ تنها يک زن از هر سه زن جوان در بازار کار ديده می شود.

با اين همه جوانانی که از بازار کار دور مانده اند اميدوارند که وضعيت اقتصادی بهتر شود و وقت آنان و همچنين استعدادهايشان بهدر نرود.

XS
SM
MD
LG