لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

نرخ بیکاری ۴۵ درصدی و ابهام بر سر مسئولیت اشتغال در ایران


اقتصاد نفتی ایران، در ماه جاری میلادی، با کاهش تولید نفت روبرو شد. خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویتر تولید نفت ایران را با کاهش ۴۰ هزار بشکه ای کم تر از ۳ میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

این در حالی است که میزان تولید نفت اوپک به بالاترین حد خود طی ۱۷ ماه اخیر رسید. ایلنا، خبرگزاری کار ایران، به نقل از عیسی کمالی، دبیر اجرایی خانه کارگر بوشهر، از بیکاری ۵۲ هزار کارگر عسلویه، طی چهار سال اخیر خبر داد. با استناد به این گزارش، سیاست غلط دولت باعث این بحران شده و قانون کار در اشتغالزایی تاثیری ندارد.

در شرایطی که به گفته عادل آذر، رئیس مرکز آمار و استاد دانشگاه، ۱۰ میلیون نفر زیر خط فقر مطلق و ۳۰ میلیون نفر نیز زیر خط فقر نسبی، در ایران قرار دارند، برخی از آگاهان اقتصادی با تاکید بر این نکته که رونق و رکود در هر بخش اقتصاد به اقتصاد کلان کشور بستگی دارد، روزنه ای را که به معنای گشایش در وضع اقتصادی کلان کشور باشد به دست نمی دهند.

به کرات از بیکاری، به عنوان یکی از چالش های اقتصاد ایران نه تنها در حال بلکه در آینده نیز سخن رفته است. هر چند بحث در باب نرخ واقعی بیکاری هنوز به جايی نرسیده است، و گفته می شود نرخ رسمی يازده و نه دهم درصدی تا نرخ غیر رسمی بالای ۴۵ درصد در برخی از استان ها در نوسان است.

نگرانی از معضل بیکاری در آخرین نشست خبری ریاست قوه مقننه در روز شنبه مشاهده شد. البته هنوز بر سر مسئولیت اشتغال نیز بحث است، هر چند وزارت تعاون کمی پیش خود را متولی اشتغال کشور اعلام کرد و محمد عباسی وزیر تعاون از اشتغال به عنوان یکی از اولویت های دولت نام می برد. غلام حسین حسینی نیا، معاون برنامه ریزی وزیر تعاون در گفت و گو با خبرگزاری فارس، اعلام کرد وزارت تعاون، متولی سازماندهی اشتغال شده است و نه ایجاد اشتغال.

دولت دهم از استخدام به تعداد بازنشستگان و از ایجاد يک میلیون شغل از طریق مشاغل خانگی سخن می گوید. به گفته حمید حاجی عبدالوهاب معاون وزیر کار، بانک ها ۱۷۰ هزار طرح بنگاه های زود بازده را رد کردند.

هم زمان عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی از حذف شرکت های پیمانکاری برای تامین نیرو خبر داد.

آقای وزیر هم چنین خبر از احیای نطام استاد شاگردی و مژده ایجاد ۴ میلیون شغل از طریق را داد.

در حالی که شاه کلید اشتغال زایی در دست دولت باقی مانده است هم چنان داستان تکراری، کلاف سردرگم اشتغال ادامه دارد.XS
SM
MD
LG