لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۳

کاهش سطح اشتغال و نابودی صنعت قند و شکر ایران


آقای احمدی نژاد ضمن اشاره به این که آمار بیکاران استان کهگیلویه و بویر احمد زیاد است از تصویب ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات برای اشتغال زایی در این استان سخن گفت، و از هدفمند کردن یارانه ها به عنوان بزرگ ترین طرح اقتصادی ۵۰ سال اخیر یاد کرد.

این در حالی است که کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس، بر این باور است که بخش زیادی از مقدمات اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها فراهم نیست.

با وجود آن که موافقان این طرح افزایش بهره وری را تنها یکی از اهداف قانون هدفمند کردن یارانه ها می دانند غلام حسین بزرگ منش، کارشناس بانکی، به ۱۸ مورد تاثير هدفمندی یارانه ها بر سیستم بانکی پرداخت. وی، با اشاره به تورم تحمیلی حاصل از اجرای این قانون، عقیده دارد «چنانچه بنگاه‌ها برای کاستن از بار مالی به تعدیل نیرو اقدام کنند، کاهش سطح اشتغال در جامعه و کاهش درآمد عمومی نیز تاثیر منفی روی حجم سپرده‌های بانکی خواهد داشت.»

به نوشته ایلنا، خبرگزاری کار ایران، دولت نهم، برای حمایت از مصرف کننده، با اشتباهی تاریخی، صنعت ۱۱۵ ساله قند و شکر کشور را به ورطه نابودی کشاند. همین منبع ادامه می دهد که با نامهربانی های دولت تنها یک شوک دیگر برای حذف همیشگی آن کافی است. ایلنا هدفمندی یارانه ها را همان شوک قطعی برای صنعت قند و شکر می داند.

روزنامه ابرار اقتصادی از اتفاقی یاد می کند که این روزنامه آن را «جالب و حتی نادر» عنوان کرده است. به نوشته این روزنامه «سازمان توسعه تجارت یارانه پرداخت می کند تا یارانه ها هدفمند شود!»

در نیمه های سال گذشته اسدالله عسگر اولادی، رئیس اتاق مشترک ایران و چین، گفته بود، «کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی با التماس به فروش می رسد.»

در حالی که تصویب طرح جدید و اعطای تسهیلات به طرح های زود بازده جدید پس از ۳ سال بالاخره متوقف شده است، علی رضا مظهری، مدیر کل کار و امور اجتماعی استان تهران، ضمن حمایت از طرح بنگاه های زودبازده از ایجاد ۱۲۰ هزار فرصت شغلی با راه اندازی بنگاه های اقتصادی زود بازده خبر داد.

هم زمان ۷۰ تن از نمایندگان مجلس در قالب طرح هدفمند کردن یارانه ها پرداخت مستمری به بیکاران دانشگاهی را، که گفته می شود بیش ترین درصد نرخ بیکاری را به خود اختصاص می دهند، دنبال می کنند، هر چند وزرات کار ضمن حمایت از طراح تصاویر شهدا روی لباس جوانان، از واگذاری تسهیلات اشتغال به ۴۰ هزار نفر از فرزندان شهدا و ایثارگران خبر داد.XS
SM
MD
LG