لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

روایت آماری از تبعیض جنسیتی؛ بیکاری دو برابری زنان نسبت به مردان 


بیکاری زنان دوبرابر مردان در ایران
بیکاری زنان دوبرابر مردان در ایران

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد بیکاری در بین زنان نسبت به مردان دو برابر شده است.

وب‌سایت «دیده‌بان ایران» در گزارشی با استناد به آخرین آمار رسمی منتشر شده، نوشته است که زنان فارغ‌التحصیل بیکار به طور میانگین، سهمی معادل ۶۸/۸ درصد از کل بیکاران کشور را داشته‌اند.

بررسی داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که سهم بیکاران تحصیل کرده از کل بیکاران در تابستان امسال حدود ۴۲/۸ درصد از کل بیکاران کشور بوده است. براساس آمارها مردان فارغ‌التحصیل بیکار سهمی معادل ۳۰/۵ درصد را به خود اختصاص دادند و زنان فارغ‌التحصیل بیکار نیز سهم بیشتری معادل ۶۶/۳ درصدی را دارند.
لازم به یادآوری است که کارشناسان مستقل به آمارهای رسمی که جمهوری اسلامی منتشر می‌کند با تردید نگاه می‌کنند. این تردیدها از آن رو است که جمهوری اسلامی سابقه تغییر مبناها یا شاخص‌های آماری برای کنترل آمارها را دارد و این موضوع در عمل باعث شده تا در موارد مختلف آمارهای منتشر شده توسط نهادهای مختلف با هم متفاوت باشد.

با این حال، آمارهای اعلام شده نشان می‌دهد سهم زنان فارغ‌التحصیل بیکار دو برابر سهم مردان فارغ‌التحصیل بیکار از کل بیکاران کشور است.

وب‌سایت «خبرآنلاین» نیز در تیرماه نوشته بود که نرخ مشارکت زنان در بازار کار ایران کمتر از یک چهارم نرخ مشارکت زنان در اقتصادهای توسعه یافته و کمتر از نصف نرخ مشارکت زنان ترکیه‌ای است و برآوردها نشان می‌دهد نرخ بیکاری زنان در ایران هفتاد درصد بالاتر از مردان است.

روزنامه دولتی ایران اما در گزارشی که ۲۲ تیر سال جاری منتشر کرده بود مدعی کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری زنان در دولت رئیسی شده و نوشته بود ۸۵ درصد از جمعیت فعال زنان شاغل هستند.

این روزنامه مدعی شده بود که رشد اشتغالزایی زنان در بخش صنعت شتاب بیشتری از مردان داشته است.

ابراهیم رئیسی در دوران انتخابات ۱۴۰۰ وعده ایجاد سالانه یک میلیون شغل را داده بود که همراه با وزرای کابینه خود با استناد به آمارهای اعلامی بارها مدعی تحقق آن شدند. ناظران اما معتقد هستند بهبود آماری اشتغال ناشی از خروج بخشی از جمعیت فعال از بازار کار است و نه اشتغالزایی.

XS
SM
MD
LG