لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

معمای هدفمند کردن یارانه ها و مشکل اشتغالزایی در ایران


معمای هدفمند کردن یارانه ها و مشکل اشتغالزایی در ایران
معمای هدفمند کردن یارانه ها و مشکل اشتغالزایی در ایران

دولت دهم در سال جاری با مشکل جدی برای تامین هزینه های جاری خود روبرو خواهد شد و نمی تواند مشکل رکود را در کشور حل کند. این سخنان را جمشید انصاری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفت و گو با خبرگزاری فارس بیان کرد. با وجود آن که ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، هدفمند کردن یارانه ها را رسیدن قطعی به عدالت اسلامی می داند.

هم چنان منابع خبری داخل کشور می پرسند زمان اجرای این قانون کی فرا می رسد؟ و نحوه توزیع منابع چگونه خواهد بود؟ به گفته محمد رضا میر تاج الدینی، معاون رئیس جمهوری در امور مجلس، هر زمان مقدمات اجرایی این قانون آماده شد دولت آن را اجرا می کند.

هم زمان روزنامه گسترش صنعت از توسعه همکارهای دولت و بخش خصوصی خبر می دهد. با این وجود، آیت الله مهدی کنی درباره مسائل روز اقتصادی کشور می گوید، «دولت باید ناظر و برنامه ریز خوبی باشد نه این که خودش تاجر شود و شکر و سیگار و غیره وارد کند.»

الیاس نادران، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، بار دیگر ضمن اشاره به موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی دولت را متهم کرد که تمایلی به تغییر اساسنامه شرکت ملی نفت ندارد. گفته می شود دولت از افزایش نظارت مجلس بر شرکت نفت واهمه دارد.
بر اساس آخرین گزارش ها، ۵۰ درصد از بدهی های وصول نشده نظام بانکی کشور مربوط به شرکت های دولتی بوده و ۳۷ درصد از مطالبات معوق در بانک های دولتی است.

به نوشته خبر آن لاین، «از هر ۱۰ چک، یک برگ برگشت می خورد، که ریشه در بحران مالی بی سابقه بنگاه های اقتصادی ایران دارد.»

در این حال شاخص کل بورس تهران، روز چهارشنبه، در آخرین روز معاملاتی هفته، حدود ۹۲ واحد کاهش یافت، و پس از گذشت ۱۶ روز دوباره به مدار ۱۳ هزار واحد بازگشت.

هم زمان سخن از تشکیل ستادی، برای فعال تر شدن بخش صنعت شنیده می شود، و معاون وزیر کار نیز از تصویب کلیات آیین نامه ای د رزمینه تاسیس شرکت های خدماتی کار آفرینی خبر می دهد.

در حالی که طرح های اشتغالزایی کشور، و از جمله طرح بنگاه های زود بازده، حتی انتقاد ریاست قوه مقننه را در برداشته، در حال حاضر سخن از سازماندهی اشتغال کشور در قالب تعاون های دانش بینان می شود. به نوشته ایلنا، خبرگزاری کار ایران، وزارت تعاون حتی سهم ۲۵ درصدی خود را در اقتصاد ایران بدست نیاورده است، پس «مسئولیت اشتغال از سوی این وزارت خانه مشخص است.»

در حالی طرح مشاغل خانگی از سوی شورای نگهبان مغایر قانون اساسی شناخته شد که وزیر کار و امور اجتماعی گفت، «نمی گویم وضعیت اشتغال خوب است،» و بار دیگر بیان داشت اشتغال متولی واحدی ندارد. آقای وزیر ضمن حمایت از طرح بنگاه های زود بازده در مورد کار در منزل، اطلاع داد مشاغل خانگی «ترشی درست کردن و گلیم بافی» نیست!

XS
SM
MD
LG