لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

وخیم تر شدن بازار کار در ايران


وخیم تر شدن بازار کار در ايران
وخیم تر شدن بازار کار در ايران

بیش از یک ماه از سال جدید گذ شته اما هنوز خبری ازانتشار نرخ بی کاری نیست. به نوشته روزنامه تهران امروز «به رسم هر ساله نرخ بی کاری هر فصل ۲ هفته پس از پایان آن از سوی مسئولان اعلام می شد، اما زمستان سال ۸۸ از این رسم مستثتی شده.»

وزیر کار و امور اجتماعی خبر هايی را که از قول او در خصوص ۱۲ و ۶ دهم درصد بی کاری در زمستان اعلام شده بود تایید نکرد – و حتی اظهار داشت نرخ بی کاری زمستان ۸۸ هنوز معلوم نیست.

از سوی ديگر، محمد نهاوندیان رئیس اتاق ایران از افزایش نرخ بی کاری در سال گذشته خبر می دهد. به گفته آقای نهاوندیان، میزان فرصت شغلی ایجاد شده کم تر از نیروی کار بوده است. این مقام یاد آور می شود که باید اقتصاد ایران برای جامعه ای جوان اداره شود.

مجله معتبر تایم، پیش از این، در تحلیلی در زمینه وضعیت کنونی اقتصاد ایران به مسئله بی کاری اشاره کرد، و آمار رسمی ۱۱ و ۳ دهم درصدی نرخ بی کاری پاییز ۸۸ را زیر سئوال می برد. مجله تایم، نرخ بی کاری برای افراد ۱۵ تا ۲۴ سال را بیش از ۲۴ درصد تخمین می زند. تایم از قول یک روزنامه نگار ایرانی، که نخواسته نامش فاش شود، نوشته در حال حاضر هر خانواده ایرانی یک بی کار در خود دارد.

در حالی که ۱۱۶ نماینده مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به واردات بی رویه کالا به کشور شدند، داریوش قنبری، سخنگوی فراکسیون خط امام مجلس، در گفت و گو با آفتاب نیوز، ارزش نفت صادراتی ایران را ۵۵ میلیارد دلار و ارزش واردات کشور را ۷۰ میلیارد دلار دانست. آقای قنبری تراز تجاری منفی ایران را وحشتناک توصیف کرد. به گفته نماینده ایلام، یکی از تهدیداتی که هم اکنون وجود دارد مشکل به وجود آمده برای تولیدات ملی و بی کاری خیل عظیمی از کارگران واحدهای تولیدی به خاطر مسئله واردات است.

این در حالی است که به گفته محمد صادق مفتح، معاون وزیر بازرگانی، تنظیم بازار کشور نیاز به کالاهای خارجی ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی فردا از طولانی تر شدن صف بی کاران خبر می دهد، و به نقل از حسین طایی، استاد دانشگاه و اقتصاددان، نوشته است «اتخاذ سیاست های تجاری به نفع کشورهای خارجی به خصوص کشورهای آسیای شرقی موجبات ناپایداری بازار کار را فراهم کرده.» به گفته این اقتصاددان ورود بیش از ۸۰۰ هزار نفر به بازار کار در سال های پیش رو حتمی است. از دید آقای طایی، وضع بازار کار و بی کاری قطعا وخیم تر خواهد شد. 

XS
SM
MD
LG