لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

ابهام در سرنوشت «تشکیل وزارت بازرگانی»؛ وزیر «صمت» مخالف، دولت موافق 


تشکیل وزارت بازرگانی همچنان در ابهام
تشکیل وزارت بازرگانی همچنان در ابهام

با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت لایحه تشکیل وزارت بازرگانی نیز سرنوشت نامعلومی پیدا کرده است و با وجود تاکید چندین باره مسئولان دولتی حالا «دنیای اقتصاد» گزارش داده که به دلیل «مخالفت جدی» وزیر صمت با تشکیل وزارت بازرگانی، دولت به زودی این لایحه را پس خواهد گرفت.

بنابر گزارش این روزنامه وزیر صمت در کمیسیون صنایع و به نمایندگان گفته است که طی دو نامه به رئیس‌جمهور خواستار منتفی شدن تشکیل وزارت بازرگانی شده است.

دو فوریت تشکیل وزارت بازرگانی ۱۲ اردیبهشت ماه در مجلس به تصویب رسید و با تصویب این لایحه در کمیسیون مربوطه در یکم خرداد ماه به صحن علنی ارجاع شد اما هنوز این لایحه در دستور کار صحن مجلس قرار نگرفته است.

این خبر «دنیای اقتصاد» در حالی منتشر شده است که سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور، روز گذشته نیز تاکید کرد که «دولت در ضرورت تشکیل وزارت بازرگانی تردیدی ندارد.»

این مقام دولتی با رد منتفی شدن تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس، گفت: «در دولت و مجلس عده‌ای با این موضوع نقد داشتند و دلایلی که مخالفان مطرح می‌کردند عمدتا به خاطر حفظ زنجیره یکپارچه تولید و توزیع است و طبیعی است که در دولت تک تک وزرا نظرات کارشناسی خود را مطرح می‌کنند، اما پس از بحث و تبادل نظر و رای گیری همه اعضا از تصمیم حمایت می‌کنند.»

با وجود تصویب «دو فوریت» این طرح اما مرکز پژوهش‌های مجلس نیز چندی پیش در گزارشی با تشکیل وزارت بازرگانی مخالفت کرد.

گفتنی است دولت سیزدهم لایحه‌ای را متشکل از ماده واحده و ۶ تبصره با عنوان لایحه «قانون تشکیل وزارت بازرگانی» به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است که دو فوریت این لایحه در جلسه مورخ دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری به تصویب مجلس رسید.

پیش از این دولت ابراهیم رئیسی تلاش کرد تا به جای وزارت، «سازمان بازرگانی» را زیر نظر نهاد ریاست جمهوری تشکیل دهد که با مخالفت مجلس در همان ابتدا متوقف شد.

XS
SM
MD
LG