لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

توصیه شورای امنیت برای انتخاب مجدد بان کی مون


توصیه شورای امنیت برای انتخاب مجدد بان کی مون
توصیه شورای امنیت برای انتخاب مجدد بان کی مون

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به طور رسمی توصیه کرد که بان کی - مون برای یک دوره دیگر به دبیر کلی سازمان ملل انتخاب شود.

دبیر کل سازمان ملل که وزیر امور خارجه سابق کره جنوبی بود در حال حاضر رقیبی ندارد. وی از حمایت آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت نیز برخوردار است. در صورتی که یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت با این انتخاب مخالفت می کرد او از نامزدی مجدد محروم می شد.

قرار است مجمع عمومی سازمان ملل متحد که ۱۹۲ کشور را در بر می گیرد، روز ۳۱ خرداد برای تایید او رای گیری کند. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از نامزدی بان استقبال کرد. کاخ سفید اعلام کرد وی اصلاحات مهمی در سازمان ملل متحد انجام داده است. بان کی - مون هفته پیش در نامه اعلام آمادگی برای برای احراز مجدد این سمت ، تغییر آب و هوا، خلع سلاح، برابری جنسیت و صلح و امنیت را از جمله اولویت های مهم خود اعلام کرد.

بان از اول ژانویه ۲۰۰۷ به عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد خدمت کرده و دوره کنونی او روز ۳۱ دسامبر به پایان می رسد. منتقدان بان کی - مون می گویند او درمسایلی نظیر حقوق بشر جدی عمل نکرده نکرده است. آنان معتقدند که دیپلماسی آرام دبیر کل در مهار دیکتاتورها شکست خورده است.

XS
SM
MD
LG