لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۵۸

مسئول امور حقوق بشر سازمان ملل متحد از دوسوی مناقشه در تايلند خواست بايکديگر به گفتگو بپردازند


زدوخوردهای خونين ميان نيروهای امنيتی تايلند با سرخپوشان مخالف دولت در مرکز تجاری بانکوک ادامه دارد. در پی ۵ روز درگيری ميان نيروهای ارتش با تظاهرکنندگان که ۳۸ کشته برجای گذاشته است سازمان ملل متحد طی بيانيه ای خواهان خويشتنداری دوطرف برای پايان دادن به خونريزيها و درگيريهای خيابانی شد.

«ناوی پيل لی» مسئول امور حقوق بشر سازمان ملل متحد از دوسوی مناقشه در تايلند خواست تا برای حل مشکلات بايکديگر به گفتگو بپردازند.

نمايندۀ سازمان ملل متحد می گويد «تعيين مهلت از طرف دولت به افزايش خطرات و از دست رفتن زمام امور منجر می شود. از تظاهرکنندگان نيز می خواهم از نزديک شدن به مواضع نيروهای ارتشی خودداری کنند.»

در همين حال «ناتاوت سايکوار،» رهبر جبهه متحد دمکراسی عليه ديکتاتوري که سرخپوشان را رهبری می کند، روز دوشنبه به دولت پيشنهاد آتش بس داد تا سرخپوشان مناطق اشغالی را رها کنند. رهبر سرخپوشان افزود «چنانچه سربازان از تيراندازی بسوی مخالفان خودداری کنند، مخالفان نيز سنگرهای خود را ترک خواهند کرد.»

سرخپوشان که از دوماه پيش تاکنون مرکز بانکوک را در اشغال خود دارند، با پشت سرنهادن يکی از خونين ترين درگيريهای اخير، همچنان به رقص و پايکوبی در مناطق اشغالی ادامه داده و راهبان بودايی نيز همراه آنان به دعا و نيايش برای بازگشت به آرامش سرگرمند.

دولت نيز به نمايندگان صليب سرخ اجازه داده است برای تخليه کودکان و زنان همراه سرخپوشان از منطقه نبرد اقدام کند. دولت، مخالفان بازمانده در خيابانها را تهديد کرده است چنانچه به مقاومت خود ادامه دهند پس از بازداشت به ۲ سال زندان محکوم خواهند شد.

همزمان منابع بيمارستانی از بانکوک گزارش کردند «سيه داينگ» ژنرال بازنشسته پشتيبانی سرخپوشان که توسط تک تيراندازان ارتش مورد سوءقصد قرار گرفته بود بر اثر خونريزی شديد درگذشته است. با مرگ اين ژنرال و کشته شدن يک سرباز ارتش، شمار قربانيان درگيريهای ۵ روز اخير به ۳۸ نفر افزايش يافته است.

تاکسين شيناواترا نخست وزير پيشين تايلند و از رهبران اصلی مخالف دولت طی بيانيه ای از هردوسوی مناقشه خواسته دست از خشونت کشيده و به گفتگو برای دستيابی به آشتی ملی بپردازند.

XS
SM
MD
LG