لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

شورای امينت در ماه سپتامبر در سومالی تشکيل جلسه می دهد


شورای امينت در ماه سپتامبر در سومالی تشکيل جلسه می دهد
شورای امينت در ماه سپتامبر در سومالی تشکيل جلسه می دهد

شورای امنيت سازمان ملل متحد، با هدف تدوين يک برنامه عملی برای ايجاد صلح و ثبات در سومالی، جلسه ای در ماه آينده در اين کشور برگزار خواهد کرد.

هارديپ سينگ پوری، سفير هند در سازمان ملل متحد، بيانيه شورای امنيت اين سازمان را در حضور خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در نيويورک قرائت کرد. وی به پيشرفت های به دست آمده در زمينه امنيت در سومالی اشاره کرد و گفت: «اعضای شورای امنيت از پيشرفت های حاصله در وضعيت امنيتی موگاديشو استقبال کرده اند. شورای امنيت از تلاش های هيات اتحاديه آفريقا در سومالی و همچنين نيروهای امنيتی اين کشور قدردانی می کند.»

دولت سومالی و ۹ هزار نيروی حافظ صلح اتحاديه آفريقا اذعان دارند حتی پس از عقب نشينی آشوب گران از موگاديشو، پايتخت سومالی، هنوز کنترل تمامی بخش های اين شهر را در دست ندارند. از اين رو امنيت هزاران آواره ای که برای به دست آوردن غذا به سوی اين شهر در حرکت هستند، با خطر مواجه شده است. عقب نشينی آشوب گران الشباب، گروه وابسته به القاعده، به سازمان های بشردوستانه فرصت خواهد داد، در حمل کمک های بين المللی برای پناهندگان سرعت بخشند.

آقای سينگ پوری در ارتباط با نگرانی های جامعه بين المللی در ادامه بی ثباتی در سومالی گفت: «اعضای شورای امنيت نگرانی عميق خود را از ادامه بی ثباتی در سومالی ابراز کرده اند. اين بی ثباتی به طيف وسيعی از مشکلات، از جمله تروريسم، دزدی دريايی، گروگان گيری و ناامنی منجر شده است.»

حدود سه ميليون و سيصد هزار نفر در سومالی در خطر مرگ ناشی از گرسنگی هستند. بيش از ۱۲ ميليون نفر در شاخ آفريقا، منطقه ای که کشورهای سومالی، کنيا، اتيوپی و جيبوتی را در بر می گيرد، دچار بدترين قحطی در چند دهه گذشته بوده اند. سازمان ملل متحد می گويد، ده ها هزار تن از قحطی و گرسنگی اخير جان خود را از دست داده اند.

XS
SM
MD
LG