لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

آشيرو: ايجاد يک نهاد ناظر و حاکم بر امنيت جهان جنبه حياتی دارد


آشيرو: ايجاد يک نهاد ناظر و حاکم بر امنيت جهان جنبه حياتی دارد
آشيرو: ايجاد يک نهاد ناظر و حاکم بر امنيت جهان جنبه حياتی دارد

اعضای شورای امنيت سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه برای بحث در زمينه انجام اصلاحات امنيتی، و چشم انداز و چالشهايی که به تبع اين اصلاحات ممکن است در آفريقا پيش آيد، تشکيل جلسه دادند.

در اين گفتگوها، آفريقا به عنوان بخش کوچکی از يک طيف وسيعتر که برای رسيدن به صلح و پيشرفت، مستلزم کار و تلاش بيشتراست، مورد بحث قرار گرفته است.

جلسه مربوط به اصلاحات امنيتی شورای امنيت سازمان ملل متحد، با سخنان اروه لادسو، سرپرست عمليات صلحبانی سازمان ملل متحد، آغاز شد.

اروه لادسو در مقدمه سخنان خود گفت: بسياری از کشورهای عضو، در آفريقا و نقاط ديگر، تصديق می کنند که نخستين گام برای پايان جنگها، بالندگی اقتصادی و برقراری صلح بادوام است. و حتی برای صلحبانی بين المللی، ايجاد يک نهاد حاکم و ناظر بر امنيت جهان است. به علاوه، تجربه ثابت کرده است که بر خلاف اينکه اهميت اصلاحات در گذشته در شورای امنيت ناديده گرفته می شد، رفرم امنيتی عامل بازدارنده مهمی برای جنگ به شمار می رود.

نياز به انجام اصلاحات امنيتی در شورای امنيت در سالهای اخير بيش از هر زمان ديگری احساس می شود و اکنون همراه با رفرمهای ديگر به صورت يکی از ضروريات و مأموريتهای خطير سياسی و صلحبانی سازمان ملل متحد در آمده است.

بنگو آشيرو، وزير امور خارجه نيجريه، که جلسه روز چهارشنبه شورای امنيت با تقاضای او تشکيل شد، در اين جلسه گفت، از آنجا که امنيت شهروندان در امنيت کشورها معنا پيدا می کند، در نتيجه مسأله اصلاحات امنيتی بايد در سطح ملی مطرح شود.

وی تصريح کرد که ايجاد يک نهاد ناظر و حاکم بر امنيت جهان، نه تنها برای جوامع تازه رسته از جنگ جنبه حياتی دارد، بلکه برای دوام دموکراسی های جوان هم سرنوشت ساز است.

بر اساس يادداشت دولت نيجريه از جريان جلسه روز چهارشنبه شورای امنيت، هدف جلسه، بررسی راههای تحقق اصلاحات امنيتی در شورای امنيت، بر اساس بيانيه ۲۰۰۷ هيئت رئيسه شورا، و طبق گزارش ۲۰۰۸ دبير کل سازمان ملل متحد در خصوص اصلاحات بود.

اعضای شورای امنيت در اين جلسه همچنين می خواستند بدانند که سازمان ملل متحد چگونه خواهد توانست بهترين حمايت ممکن را از کشورهايی به عمل آورد که نقش رهبری را در اصلاحات امنيتی به عهده گيرند.

XS
SM
MD
LG