لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

سازمان ملل: بی قانونی، شکنجه و نارضايتی شهروندان در ليبی


سازمان ملل: بی قانونی، شکنجه و نارضايتی شهروندان در ليبی
سازمان ملل: بی قانونی، شکنجه و نارضايتی شهروندان در ليبی

گزارش جديد سازمان ملل متحد در مورد وضعيت ليبی از وجود بی قانونی، شکنجه و نارضايتی شهروندان اين کشور خبر می دهد. در گزارش آمده است بخش غم انگيز زندگی مردم ليبی بعد از قذافی، خشونت و درگيريهای روزمرۀ شبه نظاميان مسلح است.

شورای امنيت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه پس از شنيدن گزارشهای مربوط به اوضاع کنونی ليبی، گفت کارهای دشواری برای برقراری نظم و آرامش در ليبی بايد انجام گيرد.

ايان مارتين می گويد: درست است که رژيم سابق سرنگون شده، اما واقعيت تلخ اين است که مردم ليبی هنوز با ميراث شوم آن زندگی می کنند.

گرچه صدای صفير گلوله ها به اندازه روزهای بعد از سرنگونی قذافی مرتب به گوش نمی رسد، اما هنوز گاهی شبها در طرابلس ادامه دارد. مأموران انتظامی می گويند، اين بار صدای گلوله به خاطر دزدی، جنايت و کتک کاری است.

شورای انتقالی ملی ليبی، نهاد خودساخته ای که از طرف جامعه بين المللی به رسميت شناخته شده گرچه بارها به خاطر راه اندازی و اداره مجدد وزارتخانه و دواير دولتی مورد تحسين قرار گرفته است، اما بسياری از مردم ليبی می گويند، فکر می کردند شورای انتقالی زودتر از اين قادر به تثبيت کشور باشد. وزارت دفاع و کشور تا کنون از عهده اداره شبه نظاميان، پليس و ارتش يا حتی جمع آوری تسليحات و تانکهای به جامانده از انقلاب بر نيامده اند.

کسانی که در انقلاب اسلحه به دست گرفتند اکنون حاضر نمی شوند آنها را به دولت پس دهند و می گويند، به حاکمان جديد نيز اعتماد ندارند.

محمد شلغم، فرستاده ليبی در سازمان ملل متحد، در جلسه روز چهارشنبه تأييد کرد که اقدامات زيادی بايد صورت گيرد.

وی گفت: جوانان زيادی هستند که بايد آموزش ببينند و تربيت شوند. بازداشتگاههايی ايجاد شده که ما از وجود آنها خبر نداريم، و تحت کنترل دولت نيستند و ما آنها را تأييد نمی کنيم. اما مهمتر از همه اين است که ما گرچه بعضی از اشتباهات را نمی پذيريم، اما کتمان هم نمی کنيم.

محمد شلغم در ادامه افزود که همه اين شرايط تغيير خواهد کرد.

ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در زمينه گزارشهای مربوط به شکنجه افراد در بازداشتگاههايی که توسط نيروهای انقلابی اداره می شوند، گفت: اکثر اين بازداشتی ها از طرفداران رژيم سابق قذافی و مهاجران آفريقايی هستند. عدم نظارت و کنترل دولت مرکزی بر اين مراکز باعث شده جو شکنجه و بدرفتاری در آنها حاکم شود.

XS
SM
MD
LG