لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

اعتراض فلسطینیان به ورود دبیرکل سازمان ملل به غزه


اعتراض فلسطینیان به ورود دبیرکل سازمان ملل به غزه
اعتراض فلسطینیان به ورود دبیرکل سازمان ملل به غزه

معترضین فلسطینی که از سیاستهای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد خشمگین هستند، روز پنجشنبه به سوی کاروان اتومبیلهای حامل او و همراهانش، هنگام ورود به نوار غزه، سنگ، چوب و کفش پرت کردند.

حدود ۴۰ معترض، از جمله بستگان فلسطینیانی که در اسراییل زندانی هستند با کاروان سازمان ملل در حال عبور از گذرگاه «ارز» در مرز اسراییل و غزه روبرو شدند.

معترضین شعار می داند و پلاکاردهایی در دست داشتند که از بان کی مون به دلیل خودداری از ملاقات با آنها انتقاد می کرد و او را به جانبداری از اسراییل متهم می ساخت.

دست کم ۵۰۰ فلسطینی، بسیاری به اتهام جرائم امنیتی، در اسراییل زندانی هستند. بستگانشان از دیرباز خواهان آزادی آنها بوده اند.

افسران امنیتی گروه حماس که غزه را اداره می کند، معترضین را عقب زدند و به کاروان اتومبیلهای دبیر کل سازمان ملل متحد و همراهانش اجازه دادند وارد سرزمین شود. در این حادثه کسی صدمه ندید.

بان کی مون شامگاه چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در غزه از مردم منطقه بخاطر «استقبال گرم» آنها سپاسگراری کرد و خنده خبرنگاران را موجب شد. او همچنین گفت نگرانی و ناراحتی معترضین را از آنچه آن را یک «مشکل بسیار ناهنجار اقتصادی، اجتماعی و انسانی» نامید درک می کند.

دبیرکل سازمان ملل متحد از اسراییل خواست تمام محدودیتهای نقل و انتقال کالا و آمد و شد مردم را در غزه لغو کند.

اسراییل در سالهای اخیر به دلیل فشارهای بین المللی از محدودیتها کاسته است، اما می گوید به محدودیتهای باقیمانده برای متوقف ساختن حماس از تهیه اسلحه یا ابزار ساخت اسلحه نیاز دارد. مصر نیز محدودیتهایی در مرز خود با غزه برقرار کرده است.

بان کی مون همچنین خواست پرتاب راکت از غزه به شهرکهای اسراییلی متوقف شود، و گفت کشتن غیر نظامیان قابل قبول نیست. ارتش اسراییل می گوید ستیزه گران شام چهارشنبه راکتهایی از غزه به سوی اسراییل شلیک کردند.

درباره صدمات احتمالی گزارشی نرسیده است. اسراییل و ستیزه گران غزه سه سال است یک آتش بس غیر رسمی را رعایت کرده اند، اما گاه گاه راکتهایی پرتاب شده، و حملات هوایی اسراییل به هدفهای ستیزه گران را بدنبال آورده است.

آقای بان در کوشش برای تجدید مذاکرات رسمی صلح اسراییل و فلسطینیان که از سال ۲۰۱۰ متوقف بوده به منطقه رفته است. او روز چهارشنبه با مقامات اسراییلی و رهبران دولت محمود عباس در کرانه غربی ملاقات کرد.

بان کی مون قرار نبود با مقامات حماس، گروهی که اسراییل و قدرتهای غربی آن را یک سازمان تروریستی می نامند، ملاقات کند.

در غزه، بان کی مون با مسئولان امداد سازمان ملل متحد که یک مدرسه و یک پروژه مسکن را در شهر خان یونس اداره می کنند ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG