لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۱

هند، برزيل، آلمان و ژاپن برای کسب کرسی دائمی در شورای امنيت تلاش می کنند


هند، برزيل، آلمان و ژاپن برای کسب کرسی دائمی در شورای امنيت تلاش می کنند
هند، برزيل، آلمان و ژاپن برای کسب کرسی دائمی در شورای امنيت تلاش می کنند

اس. ام کريشنا، وزير امور خارجه هند، روز جمعه گفت دولت متبوع وی به همراه آلمان، ژاپن و برزيل تصميم گرفته اند به منظور تصاحب کرسی دايم در شورای امنيت سازمان ملل متحد، در هفته ها و ماه های پيش رو با ديگر اعضای اين سازمان به منظور تدوين طرح اصلاحات در شورای امنيت، از نزديک همکاری کنند. سازمان ملل متحد در حال حاضر دارای ۱۹۳ عضو است.

آقای کريشنا بعد از گفتگو با همتايان خود در گروه موسوم به جی فور که شامل هند، ژاپن، آلمان و برزيل می شود اظهار داشت که اين کشورها بهترين راه برای اعمال اصلاحات در شورای امنيت را گفتگوی نزديک با همه اعضای سازمان ملل متحد می دانند.

با آنکه تلاش برای اصلاحات در شورای امنيت در ۳۰ سال گذشته ناکام مانده است، ۴ کشور آلمان، هند، ژاپن و برزيل نسبت به نتايج نشست آتی اعضای اين سازمان که قرار است اوايل ماه سپتامبر در نيويورک برگزار شود، خوشبين هستند.

تغيير ترکيب شورای امنيت که شامل ۵ عضو دايم و ۱۰ عضو غيردايم است، در دهه های اخير همواره بحث برانگيز بوده است. آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا و فرانسه به عنوان اعضای دايم اين شورا، نمايانگر ساختار قدرت جهانی در سالهای پس از جنگ جهانی دوم هستند. اين ۵ کشور از حق وتو برخوردارند . ۱۰ عضو غيردايم نيز کشورهايی از نواحی مختلف جهان هستند که هر يک به مدت ۲ سال يکی از کرسی ها را تصاحب می کنند.

شورای امنيت، امسال برای اولين بار شاهد حضور قدرت های تازه جهانی است: هند و چين از آسيا، نيجريه و آفريقای جنوبی از قاره آفريقا، و برزيل و آلمان به عنوان قدرت های بزرگ اقتصادی در اروپا و آمريکای لاتين.

XS
SM
MD
LG