لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۷

هشدار سازمان ملل متحد در مورد نوسانات قیمت مواد غذایی


هشدار سازمان ملل متحد در مورد نوسانات قیمت مواد غذایی
هشدار سازمان ملل متحد در مورد نوسانات قیمت مواد غذایی

بنا به گزارش آژانس غذایی سازمان ملل که در روز دوشنبه ۱۰ اکتبر منتشر شد، تصور می شود قیمت برنج، گندم و سایرمواد غذایی اساسی همچنان در نوسان باشد و احتمالا افزایش یابد. کشاورزان فقیر و مصرف کنندگان به ویژه در آفریقا بیشترین صدمه را خواهند دید.

در گزارش سالانه آژانس غذایی سازمان ملل که توجه آن بیشتر معطوف به وضعیت نابسامان غذا در جهان بود، از دولت ها درخواست شد که به تعهدات خود برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به میزان غلات و مواد غذایی در مزارع و انبارها عمل کنند تا جلوی نوسانات قیمت غذا گرفته شود.

در این گزارش همچنین درخواست شد که با سرمایه گذاری بلند مدت در بخش کشاورزی کشورهای فقیر و افزایش تولید مواد غذایی، کشاورزان را برای مواقعی که بحران های مواد غذایی رخ می دهد، آماده سازند.

این آژانس هشدار داد که عدم انجام این تدابیر منجر به نوسان بیشتر قیمت غذا خواهد شد که کشاورزان و مصرف کنندگان کشور های وارد کننده مواد غذایی را در معرض خطر بزرگتری قرار خواهد داد.

در حالی که انتظار می رود که جمعیت زمین تا سال ۲۰۵۰ از ۶/۹ میلیارد به ۹ میلیارد برسد، مشکل کمبود غذا در سطح جهان با فوریت بالا در صدر دستور کار امسال اجلاس «گروه بیست» قرار گرفت.

در گزارش دیگری که در روز دوشنبه ۱۰ اکتبر منتشر شد، «اکشن اید» (Action Aid) از آسیب پذیری ۱/۵ میلیارد نفر در ۱۰ کشور جهان نسبت به آنچه که آژانس ضد فقر جهانی بحران سه گانه تغییرات آب و هوایی، اتمام منابع طبیعی و قیمت بالای مواد غذایی می خواند، خبر داد.

«اکشن اید» نیز از سران «گروه بیست» خواسته است که میزان سرمایه گذاری در مزارع کوچک در کشورهای فقیر را بالا ببرند.

براساس نتیجه نظرسنجی که در میان ۲۸ کشور فقیر جهان صورت گرفت، کنگو، بروندی، آفریقای جنوبی، هایتی، بنگلادش، زامبیا، هند، سیرالئون ، اتیوپی و رواندا ۱۰ کشور آسیب پذیر جهان نامیده شدند.

XS
SM
MD
LG