لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

زوال اعتماد؛ رهبران جهان در سازمان ملل متحد گرد هم می‌آیند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره زمین در حال گرم‌تر شدن است و مبارزه با خطر تغییرات اقلیمی در کانون گردهمایی رهبران جهان در اجلاس سالانه سازمان ملل متحد قرار دارد. اما موضوعات مهم دیگری نیز در پس زمینه اجلاس این هفته در نیویورک دیده می شود: افزایش تنش از خلیج فارس تا افغانستان، گسترش ملی‌گرایی، نابرابری، و نارواداری.

نگرانی فزاینده از اقدام نظامی، به خصوص در واکنش به حملات اخیر به تاسیسات نفتی سعودی ها که در عرضه انرژی در جهان جایگاه ویژه ای دارد، بر مجمع عمومی سازمان ملل متحد سایه انداخته است. مناقشه‌های بین المللی از سوریه گرفته تا یمن و ونزوئلا، و نیز از اختلافات اسرائیل و فلسطینیان گرفته تا رویارویی پاکستان و هند بر سر کشمیر، ترس از وقوع جنگ را شدت بخشیده است.

تمام چشم ها به پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دوخته شده که کشورهایشان در خط مقدم تشدید تنش ها قرار دارند. هر چند دیدار این دو بسیار بعید به نظر می رسد.

در اجلاس امسال مجمع عمومی که از سه شنبه ۲۴ سپتامبر آغاز می شود و در تاریخ ۳۰ سپتامبر پایان می گیرد، رهبران ۱۳۶ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل متحد گردهم می آیند. این حضور گسترده بازتابی از تمرکز روزافزون بر رسیدگی به تغییرات اقلیمی و خطرات متوجه صلح و امنیت است.

دیگر کشورها نمایندگانی در سطح وزیر و معاون رئیس جمهوری به نیویورک اعزام کرده اند. البته به جز افغانستان که صحنه انتخابات ریاست جمهوری است و کره شمالی که نمایندگی خود را از سطح وزیر به سفیر تقلیل داده است. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز از غایبان اجلاس امسال هستند و در سطح وزیر نماینده فرستاده‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با اشاره به حضور بسیاری از رهبران جهان در اجلاس امسال می گوید: «ما فرصت پیشبرد دیپلماسی در راستای صلح را داریم.»

اما بسیاری از دیپلمات ها نسبت به این موضوع خوش بین نیستند.

سفیر چین در سازمان ملل متحد که کشورش درگیر جنگی تجاری با ایالات متحده است می گوید: «ما با زوال اعتماد روبرو هستیم.»

نشست مجمع عمومی با سخنرانی آنتونیو گوترش افتتاح می شود و با سخنرانی پرزیدنت ترامپ و دیگر رهبران جهان شامل برزیل، مصر، و ترکیه ادامه می یابد. حسن روحانی صبح چهارشنبه سخنرانی خواهد کرد.

سازمان ملل متحد چهار نشست دیگر با این موضوع ها دارد: پوشش خدمات درمانی جهانی، پیشرفت در ۱۷ هدف سازمان ملل در مبارزه با فقر و حفظ محیط زیست، راه های نوین در تامین مالی توسعه اقتصادی و اوضاع کشورهای احاطه شده در آب که در خط مقدم موارد اضطراری تغییرات اقلیمی هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد مدت ها است که بر رابطه بینابینی تغییرات اقلیمی، مناقشات، و فقر تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG