لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

نماینده سازمان ملل متحد: یمن با فاجعه انسانی روبرو است


در حملات هوائی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بر مواضع شورشیان شیعه و نیروهای متحد آنها در یمن در روز جمعه، دستکم ۱۰ غیر نظامی کشته شدند. در همین حال سازمان ملل متحد جهت پرهیز از بروز یک فاجعه انسانی در یمن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمک فوری درخواست کرده است.

آسوشیتدپرس به نقل از مقام های رسمی و شاهدان عینی گزارش داده که امروز جنگنده ها مناطقی در صنعا، بندر عدن، و دو ناحیه دیگر را هدف گرفتند. گفته می شود در مقر شورشیان در سعاده ۱۰ عیرنظامی کشته شدند.

در این میان، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسانی روز جمعه نسبت به بروز یک فلاجعه انسانی برای ۱۱ میلیون نفر جنگزده و آواره هشدار داد. وی در ژنو گفته است « مردم در سراسر کشور تلاش می کنند برای خانواده های خود غذا فراهم آورند . ارائه خدمات اولیه در بسیاری از مناطق متوقف شده و میلیون ها خانواده از دسترسی به آب آشامیدنی سالم، تاسیسات بهداشتی یا مراقبت های پزشکی اولیه محروم شده اند. »

تاکنون بیش از هزار غیر نظامی در جنگ و حملات هوایی بیش از یک هزار غیر نظامی کشته شده و یک میلیون نفر آواره شده اند. در همین حال در ژنو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز جمعه به رفت و آمد بین هیات های دولت در تبعید یمن و حوثی ها ادامه داد با این امید که موافقت آنها را با برقراری آتش بس بر زمینه های انسانی به دست آورد.

رویترز بنقل از سخنگوی سازمان ملل می گوید مذاکرات ممکن است در دو روز آینده ادامه پیدا کند. وی تاکید کرد هدف عمده نماینده ویژه متقاعد کردن طرفین برای پایان دادن به به خصومت هاست. همچنین در تلاش است مکانیسمی نه فقط برای نظارت بر آتش بس بلکه برای رساندن کمک به آسیب دیدگان تهیه شود.

XS
SM
MD
LG