لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

شورای امنیت در مورد یمن عمل می کند


شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ای تصویب کرده است که می خواهد استیلای خشونت آمیز حوثی ها بر یمن متوقف شود و تمام طرف ها به میز مذاکره باز گردند.

در ماه های اخیر، حوثی ها بخش های بزرگی از یمن را تصرف کردند و عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری را مجبور کردند فرار کند.

قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت ، که روز ۱۴ آوریل با ۱۴ رای موافق، بدون مخالف و رای ممتنع روسیه تصویب شد ، دارایی های دو رهبر حوثی را در سطح جهانی مسدود می سازد و مسافرت آنها راممنوع می کند، همچنین تحریم تسلیحاتی هدفمندی را بر علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق، پسر او و حامیان آنها برقرارمی کند. این علاوه بر تحریم هایی است که شورای امنیت در نوامبر گذشته بر صالح و دو فرمانده حوثی وضع کرد.

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت ایالات متحده قویا از قطعنامه شورای امنیت پشتیبانی می کند که پیامدهایی برای حوثی ها و صالح رئیس جمهوری سابق قائل می شود، از حوثی ها می خواهد عملیات نظامی را متوقف کنند، و تمام طرف ها را به بازگشت فوری به میز مذاکره فرا می خواند. مسدود ساختن دارایی های صالح و عبدالمالک الحوثی و وضع ممنوعیت مسافرتی آنها ، و نیز تحریم تسلیحاتی هدفمند، نشان می دهد شورا علیه کسانی که به تضعیف کوشش برای آشتی ادامه می دهند، عمل خواهد کرد.

پاور یادآور شد قطعنانه شورای امنیت می پذیرد شرایط انسانی در یمن بسرعت رو به وخامت می رود و تمام طرف ها را ترغیب می کند به تعهدات خود بر اساس قوانین بین المللی عمل کنند و رساندن کمک به غیر نظامیان نیاز مند را ممکن سازند.

سامانتا پاور گفت عملیات حوثی ها امنیت و رفاه مردم یمن و منطقه را تهدید می کند و افزود سازمان ملل متحد باید به کوشش برای یافتن راه حلی جهت بحران از طریق مذاکره دامه دهد، و تمام طرف ها باید به شرکت در چنین مذاکراتی متعهد شوند. گزینه دیگری وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG