لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۹

جمعیت جهان از مرز ۷ میلیارد تن گذشت


جمعیت جهان از مرز ۷ میلیارد تن گذشت
جمعیت جهان از مرز ۷ میلیارد تن گذشت

جمعیت جهان از مرز هفت میلیارد تن گذشت. این رویداد تاریخی با جشن هایی توام با نگرانی درباره آینده جمعیت زمین و منابع موجود همراه بود. سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۳۱ اکتبر برابر با نهم آبان ۱۳۹۰ را روز ثبت جمعیت ۷ میلیاردی جهان در نطر گرفت.

اگرچه امکان ثبت تولد نوزادی که جمعیت جهان را به هفت میلیارد نفر رساند وجود نداشت، اما فیلیپین اولین کشوری بود که تولد یک نوزاد را در اولین دقیقه های پس از نیمه شب ثبت کرد. در هندوستان نیز که به زودی به جای چین پرجمعیت ترین کشور شناخته خواهد شد، جشن هایی به همین منظور برپا شد.

با اینکه جمعیت هفت میلیاردی جهان از مرگ و میر کمتر نوزادان پس از تولد حکایت می کند، کارشناسان درباره تامین آب آشامیدنی و غذای جمعیت آینده زمین هشدار دادند.

به گفته مقام های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، رشد جمعیت در برخی کشورهای آفریقایی و آسیایی از رشد اقتصادی این کشورها بیشتر است. از سوی دیگر، کاهش آمار زاد و ولد در برخی کشورهای اروپایی و ژاپن سبب نگرانی مقام ها برای جایگزینی نیروی کار آینده و کیفیت زندگی شده است.

بر اساس آخرین آمار سازمان ملل متحد، پیش از فرا رسیدن سال ۲۰۵۰ میلادی، جمعیت جهان به ۹ میلیارد و پیش از ۲۱۰۰ به بیش از ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG