لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

گزارش سازمان ملل: هنوز خانواده خطرناک‌ترین جای خشونت خانگی علیه زنان است


فومزیل املامبو-آنگوکا، مدیرعامل زنان سازمان ملل
فومزیل املامبو-آنگوکا، مدیرعامل زنان سازمان ملل

در گزارش مفصل «پیشرفت زنان جهان» سازمان ملل، خانواده جائی دوست داشتن و دوست داشته شدن توصیف می‌شود، جائی که انسان‌ها برای دریافت حمایت و پرورش به آن روی می‌آورند، اما همین گزارش هشدار می‌دهد که خانواده همچنین مکانی است که در نقاط مختلف جهان، زنان در آن مورد خشونت و تبعیض قرار می‌گیرند.

فومزیل املامبو-انگوکا، مدیرعامل زنان سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن، هنگام ارائه گزارش «خانواده در جهانی در حال دگرگونی»، تحقیقی در باره وضع زنان جهان در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰، گفت: «خانواده، مکان خشونت و تبعیض علیه زنان و دختران، و در واقع، جائی است که خشونت علیه زنان و دختران در آن آغاز می‌شود.»

وی گفت:‌ «موارد خشونت علیه زنان توسط نزدیکان، به قدری کثیر است که می‌توان خانواده را خطرناک‌ترین مکان‌ برای زنان و دختران دانست.

بنا به آمار عرضه شده در این گزارش، فقط در سال ۲۰۱۷، روزانه ۱۳۷ زن در نقاط مختلف جهان، جان خود را در اثر خشونت خانوادگی از دست دادند.

در یک کشور از هر پنج کشور جهان، یا ۲۰ درصد از کشورها، زنان و دختران از حق ارث مساوی با فرزندان ذکور، برخوردار نیستند و قانون، دست کم ۱۹ کشور جهان، زنان را موظف می‌کند که از شوهران خود اطاعت کنند. در کشورهای در حال توسعه، یک سوم زنان به گزارشگران سازمان ملل گفتند که از حق تصمیم در باره سلامت خود، بی‌بهره‌اند.

در اجلاس دیروز زنان سازمان ملل، «ماروا شرف‌الدین»، رئیس جنبش بین‌المللی مساوات و عدالت در خانواده‌های مسلمان، به خبرنگاران گفت در بسیاری از کشورهای جهان، قوانین خانواده همچنان مبنای دینی دارند،‌ و به همین سبب، گفته می‌شود که قوانین ، قابل اصلاح نیستند زیرا قانون خدا را نمی‌توان تغییر داد. خانم شرف‌الدین گفت اگر کسی خواستار تغییر این قوانین شود، با خطر حمله و حتی تهدید مرگ روبرو می‌شود.

گزارش زنان سازمان ملل با استفاده از داده‌ها و تجزیه و تحلیل،‌ چندگونگی نهاد خانواده در نقاط مختلف جهان را نمایش می‌دهد و حاوی توصیه‌های قانونی است که به خانواده‌های امروزی امکان دهد نیازهای اعضای خود، به ویژه زنان و دختر را بهتر تامین کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG