لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

هشدار دبیرکل سازمان ملل: شیوع کرونا «سونامی بیزاری» راه انداخته است


آرشیو
آرشیو

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۹ اردیبهشت اعلام کرد که همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در حال به راه انداختن «یک سونامی بیزاری و بیگانه‌هراسی، و مقصرتراشی و هراس‌افکنی» است.

او از همه خواست برای پایان دادن به سخنان تنفربرانگیز در سطح جهان به طور همه جانبه تلاش کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که «سخنان بیگانه‌ستیزانه در اینترنت و در کف جامعه افزایش یافته، تئوری‌های توطئه یهودستیزانه پخش شده، و حملات مسلمان‌ستیزانه مرتبط با بیماری کووید-۱۹ روی داده است.»

گوترش گفت که «به مهاجران و پناهجویان به عنوان منبع ویروس تهمت زده می‌شود، و بعد از دسترسی آنها به خدمات پزشکی جلوگیری می‌شود.»

او گفت خبرنگاران، افشاگران [فساد و سوءمدیریت]، کارکنان بخش سلامت، امدادگران، و مدافعان حقوق بشر صرفا به خاطر آن که کار خود را انجام می‌دهند، هدف قرار گرفته‌اند.»

گوترش از رهبران سیاسی خواست با مردم همبستگی نشان دهند و مراکز آموزشی روی «سواد دیجیتال» تمرکز کنند تا با اقدامات افراط گرایان مقابله شود. او از رسانه‌ها، و به خصوص شبکه‌های اجتماعی خواست مطالب نژادپرستانه و زن‌ستیزانه و دیگر مطالب زیان‌بار را حذف کنند. دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار آن شد که جامعه مدنی تماس خود را با اقشار آسیب‌پذیر تقویت کند و رهبران مذهبی نیز الگویی برای «احترام متقابل» باشند.

او از همه خواست با تنفر مقابله کنند، با یکدیگر با کرامت رفتار کنند، و مهربانی را گسترش دهند.

گوترش گفت که ملی‌گرایی قومی، عوام‌گرایی، و اقتدارگرایی در حال افزایش است و در برخی کشورها اقداماتی برای مقابله با حقوق بشر صورت می‌گیرد. او هشدار داد از بحران فعلی به عنوان بهانه‌ای برای اقدامات سرکوب‌گرایانه استفاده می‌شود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG