لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

بازرسان سازمان ملل خواهان ملاقات با بشار اسد هستند


بازرسان سازمان ملل متحد در امور مربوط به جرائم و جنایات جنگی امروز، پنجشنبه، گفتند خواستار ملاقات با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه شده اند تا درباره دسترسی به امکانات تحقیق در سوریه با وی صحبت کنند؛ امکاناتی که همزمان با شروع این تحقیقات در سال گذشته، به سبب بیرون راندن آنان از سوریه، متوقف مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این گروه تحقیقاتی بین المللی، که پائولو پین هیرو، کارشناس برزیلی سرپرستی و هدایت آن را برعهده دارد، به دنبال جمع آوری مدارک و شواهد درباره قساوت هائی است که نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح در درگیری هائی مرتکب شده اند که اکنون وارد نوزدهمین ماه شده است.

پین هیرو در ژنو به خبرنگاران گفت: "ما تصمیم گرفتیم با ارسال نامه ای برای اسد خواستار ملاقات شویم. بسیار مهم است که او با ما ملاقات کند".

پین هیرو، که شخصا در ماه ژوئن برای مذاکره با مقامات ارشد سوری به دمشق سفر کرده بود، گفت: "قصد ما این است که بدون هیچ قید و شرطی برای ملاقات با اسد به دمشق برویم و در باره دسترسی به امکانات تحقیق در سوریه با او صحبت کنیم".

این بازرسان در آخرین گزارشی که در ماه اوت منتشر کردند گفته اند نیروهای دولت سوریه و شبه نظامیان متحد آنان مرتکب جرائمی شده اند که قتل و شکنجه غیرنظامیان، به شیوه ای که بنظر می رسد ناشی از یک سیاست دیکته شده دولتی است، بخشی از آنهاست.

بازرسان با بیش از ۱۱۰۰ آسیب دیده، پناهجو و فراری از حکومت مصاحبه کرده اند، اما نتوانسته اند با خانواه های نیروهای دولتی کشته شده توسط مخالفان مسلح تماس بگیرند، زیرا امکان دسترسی به آنان در سوریه فراهم نبوده است.

کارلا دل پونته، دادستان سابق در دیوان سازمان ملل متحد برای رسیدگی به جرائم جنگی نیز به بازرسان پیوسته است. محاکمه اسلوبودان میلوسویج رئیس جمهوری پیشین یوگسلاوی در دادگاه بین المللی لاهه برای رسیدگی به جرائم و جنایات جنگی در یوگسلوی، بخش عمده ای از فعالیت ۸ ساله او در آن دادگاه است، که با درگذشت میلوسویج پیش از رسیدن محاکمه به مرحله صدور حکم مصادف گشت.

دل پونته در پاسخ به پرسشی در باره موارد تشابه با تحقیقات پیشین گفت " مسلما ما درباره جرائمی مشابه تحقیق می کنیم ؛ جرائم حاکی از جنایت علیه بشریت".

خانم دل پونته افزود "وظیفه اصلی من ادامه تحقیقات در مسیری است که به روشن ساختن مسئولیت های مقامات ارشد سیاسی و نظامی در مورد این جرایم منجر شود".

دل پونته از فعالیت های گروه تحقیقاتی در جمع آوری اسناد و مدارک حاکی تخلفات در نقاط مختلف سوریه به عنوان اقدامی که تصویر بزرگتری از جرائم را ارائه می دهد، با تحسین یاد کرد و گفت این اقدامات باید تا روشن شدن مسئولیت ها در سلسله مراتب فرماندهی پیگیری شود.

تحقیقگران فهرستی محرمانه از افراد و واحدهای مورد ظن در ارتکاب جرائم و جنایات تهیه کرده اند که به گفته آنان می تواند راه را برای تعقیب های آتی هموار کند.

پبنه هیرو امروز گفت: "ما دادگاه نیستیم. ما تشکیاتی برای تعقیب کیفری نیستیم. آنچه که ما انجام می دهیم جمع آوری مدارک و شواهد برای رسیدگی های حقوقی بعدی در مورد متخلفین است".

این فهرست در گاو صندوق دفتر کار ناوی پیلاوی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور مربوط به حقوق بشر نگهداری می شود، که بارها از شورای امنیت این سازمان خواستار احاله پرونده مناقشه سوریه به دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم و جنایات چنگی شده است.

به گفته پین هیرو، این فهرست می تواند روزی به تشکیلاتی تسلیم شود که ضمن برخورداری از صلاحیت رسیدگی های حقوقی بتواند محرمانه بودن آن را حفظ کند و از عهده محافظت از شاهدان نیز برآید، اما چنین اقدامی مستلزم تصمیم گیری توسط شورای امنیت است.

پین هیرو همچنین گفت تحقیقگران درباره استفاده از بمب های خوشه ای اتهاماتی را شنیده اند اما هنوز اطلاعاتی قاطع کسب نشده است.

کارنا ابوزید، کمیسر آمریکائی این گروه به خبرگزاری رویترز گفت: "رسیدگی به موضوع بمب های خوشه ای در دستور کار ماست. ما ماموریت داریم به کشتارها رسیدگی کنیم و برای این منظور اوضاع دارایا را بررسی خواهیم کرد.»

او به شهرکی در جنوب غربی دمشق اشاره داشت که اواخر ماه اوت صحنه کشف اجساد قریب ۳۲۰ نفر از جمله اجساد زنان و کودکان در خانه ها و زیر زمین هائی بود که به گفته فعالان، اکثرا توسط نیروهای دولتی در جریان حملات خانه به خانه به شیوه اعدام کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG