لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

سازمان ملل متحد و ونزوئلا بر سر همکاری نزدیک حقوق بشری موافقت کردند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمان ملل متحد می گوید پس از امضای یک توافق با کاراکاس اجازه خواهد داشت نظارت دقیق تری بر وضعیت حقوق بشر در ونزوئلای بحران زده داشته باشد.

میشل باشله، مسئول امور حقوق بشر در سازمان ملل متحد، و خورخه آریازا، وزیر خارجه ونزوئلا، با امضای یادداشت تفاهمی در تاریخ بیستم سپتامبر، یک «چارچوب برای مباحثات و همکاری های آتی» بنا گذاشتند.

این توافق در کنار دیگر موارد امکان استقرار یک گروه دو نفره از کارشناسان سازمان ملل متحد را در آن کشور فراهم می کند. ونزوئلا در بحرانی اقتصادی و بن بستی سیاسی میان دولت نیکلاس مادورو و خوان گوایدو، رهبر مجلس ملی، گرفتار شده است.

این کشور نفت خیز از تورم شدید و کمبود کالاهای اساسی از غذا تا دارو رنج می برد؛ بحرانی که از سال ۲۰۱۶ باعث فرار ۳.۶ میلیون نفر از آن کشور شده است.

این توافق راه بازدید گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد از ونزوئلا طی دو سال آینده را هموار می کند.

کاراکاس همچنین تعهد داده است به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه دهد به مراکز بازداشت دسترسی داشته و از آزادی کامل برای سفر در آن کشور برخوردار باشند.

دولت پرزیدنت ترامپ اوایل بهمن سال گذشته موقت خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور آمریکای لاتین، را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت، نیکلاس مادورو را «غاصب قدرت» دانست، و حکومت او را «نامشروع» خواند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG