لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۰

شورای امنیت در تصویب بیانیه نهایی در مورد حمله ترکیه به سوریه ناکام ماند؛ نماینده آمریکا به آنکارا هشدار داد


کلی کرفت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو
کلی کرفت نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد - آرشیو

پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست اضطراری روز پنجشنبه هجدهم مهر ماه، که پشت درهای بسته برگزار شد، موفق نشدند بر سر متن بیانیه مشترک نهایی در مورد عملیات نظامی ارتش ترکیه در داخل مناطق کردنشین شمال سوریه به توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پنج کشور بریتانیا، آلمان، فرانسه، بلژیک و لهستان - که روز چهارشنبه درخواست تشکیل جلسه امروز را برای بررسی این حمله ارائه کرده بودند - در بیانه‌ای مشترک از آنکارا خواستند به این «اقدام نظامی یک‌جانبه» پایان دهد.

پنج عضو اروپایی شورای امنیت در بیانیه خود، که پس از ناکامی در تصویب بیانیه نهایی صادر شد، هشدار داده‌اند «عملیات خصمانه مسلحانه جدید در شمال شرق (سوریه) به تضعیف بیشتر ثبات کل منطقه می‌انجامد و به رنج غیرنظامیان و آوارگی بیشتر دامن می‌زند.»

در همین حال، به گزارش رویترز، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به ترکیه هشدار داد اگر در عملیات نظامی خود در شمال و شمال شرق سوریه از غیرنظامیان آسیب‌پذیر منطقه محافظت یا پیکارجویان اسلامی را مهار نکند، با «پیامدهای» آن روبرو خواهد شد.

کلی کرفت پس از پایان جلسه شورای امنیت به خبرنگاران حاضر گفت: «عدم رعایت اصول و قواعد، عدم محافظت از مردم آسیب‌پذیر، و عدم ارائه تضمینی که داعش نخواهد توانست از این اقدامات در جهت بازسازی خود سوء‌استفاده کند، تبعاتی در پی خواهد داشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG