لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

پرزیدنت ترامپ برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل وارد نیویورک شد؛ ایران یکی از موضوعات دیدارها


رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در شهر نیویورک حضور دارد و قرار است در نشست عمومی سازمان ملل شرکت کند. بخشی از برنامه و دیدارهای پرزیدنت ترامپ درباره جمهوری اسلامی ایران و فشار بیشتر بر تهران خواهد بود.

پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه ۲ مهر در فراخوان جهانی برای مبارزه با مواد مخدر سخنرانی خواهد کرد. وی همچنین در این روز با رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار خواهد داشت. این نخستین دیدار پرزیدنت ترامپ با مون جائه-این بعد از دیدار هفته پیش او با رهبر کره شمالی است.

روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ بعد از دبیرکل و رئیس دوره ای مجمع عمومی سازمان ملل، در این نهاد سخنرانی خواهد کرد. او در این سخنرانی بر سیاست «اول آمریکا»ی خود تاکید خواهد کرد.

روز چهارشنبه رئیس جمهوری آمریکا ریاست شورای امنیت را برعهده خواهد داشت که خود او پیشتر گفت که درباره ایران خواهد بود.

احتمال ملاقات با روحانی؛ اگر «گفتگوی سازنده» باشد

پیش از این، روز یکشنبه وزیر خارجه ایالات متحده در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل، گفت ما خواستار آن هستيم كه ايران بعنوان بزرگترين كشور حامى تروريسم، اقداماتش در اين زمينه را متوقف كند. مايك پمپئو در مصاحبه اى با شبكه خبرى فاكس گفت ريس جمهوری ایالات متحده برای دیدار با مقام های ایران در نیویورک آماده است در صورتی که مقامات ایران آمادگی یک گفتگوی سازنده را داشته باشند.

آقاى پمپئو در پاسخ به سوال مجرى برنامه كه پرسيد آیا امکان دارد پرزیدنت ترامپ و حسن روحانى ملاقات کنند، گفت رئيس جمهوری امريكا گفته است با هرکس که بتوان با آنها گفتگوی سازنده داشته باشد، گفتگو خواهد كرد.

کریس والاس مجری فاکس پرسید حتی با رئیس جمهورى ايران روحانی؟ وزیر خارجه آمریکا گفت: رهبر کشور آیت الله خامنه ای است و پرزیدنت ترامپ گفته است با هر کسی که بتوان با او گفتگوی سازنده داشت، صحبت مى كنيم. ما خواستار آن هستيم كه ایران به عنوان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان، از اين فعاليتها دست بكشد. اما اشتباه نكنيد، ما هيچ تغییر رفتاری از سوی تهران ( در توقف فعاليتهاى تروريستى اش) مشاهده نكرده ايم. همين چند هفته پيش آنها به سراغ منافع آمریکا در بصره و بغداد در عراق رفته بودند.

در بخش دیگری از این گفتگو، وزیر خارجه ايالات متحده درباره حمله اخير در اهواز گفت، من ديدم ظریف در اين مورد چه گفته است. وقتى یک واقعه امنیتی در كشورتان اتفاق مى افتد، مقصر دانستن دیگران اشتباه محض است. مرگ افراد بی گناه دردناک است و من امیدوارم ظريف به جای ايجاد ناامنى در سراسر جهان، در امن نگه داشتن مردم (كشور) خودش تمرکز کند.

انتقادات آمریکا به جمهوری اسلامی

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ از رفتارهای جمهوری اسلامی و نقض برجام انتقاد کرده است بطوریکه به تازگی، گزارش وزارت خارجه ایالات متحده درباره وضعیت تروریسم در جهان بار دیگر تاکید دارد جمهوری اسلامی ایران در صدر فهرست حامیان تروریسم قرار داد.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا ظهر چهارشنبه ۲۸ شهریور منتشر شد. این گزارش به نقش ایران در حمایت از گروه های تروریستی تاکید دارد. در بخشی از این گزارش آمده است که جمهوری اسلامی ایران با اقدامات خود، اختلافات را برای تضعیف حکومت ها در سراسر خاورمیانه تشدید می کند.

این چندمین سال پیاپی است که ایران در صدر حامیان تروریسم در گزارش وزارت خارجه آمریکا قرار می گیرد.

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت تروریسم در جهان می گوید ایران و نیروهای وابسته به این رژیم، برای آشوب و خشونت در کشورهای افغانستان، بحرین، عراق، لبنان و یمن مسئول هستند.

این گزارش می گوید جنگجویان ایرانی و شبه نظامیان تحت حمایت ایران مانند حزب الله لبنان از میدان جنگ در سوریه تا جاهای دیگر حضور دارند.

پرزیدنت ترامپ ۱۵ مرداد رسما خروج ایالات متحده را از توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ جمهوری اسلامی ایران با کشورهای پنج به علاوه یک موسوم به برجام را اعلام کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی و ایران بود، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در خاورمیانه روح برجام را نقض می‌کند، هشتم ماه مه از آن خارج شد.

از ۱۵ مرداد ماه نیز کاخ سفید بخشی از تحریم های هسته ای ایران را که از زمان توافق برجام تعلیق شده بود، باز گرداند. با بازگشت بخش نخست تحریم‌ها، خرید دلار آمریکا توسط دولت ایران، تجارت فلزات گرانبها، مانند طلا، فروش و تحویل فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد به ایران، و برخی از داد و ستدهای مالی جمهوری اسلامی ایران مشمول تحریم شد.

دولت ترامپ در نظر دارد در دور بعدی تحریم‌ها در ۴ نوامبر (برابر با ۱۳ آبان)، صادرات نفت و گاز، و داد و ستد مالی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار دهد.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده است که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در تهران نیست و هدف تغییر رفتار حکومت ایران است و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پس از اعلام خروج کاخ سفید از برجام، شروط ۱۲ گانه برای رسیدن به توافق جدید با تهران را اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG