لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

اعتراض نیکی هیلی به حضور ایران در سوریه بعد از گزارش دی‌میستورا در شورای امنیت


نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ضمن هشدار به ایران و حزب الله لبنان، بار دیگر به جامعه جهانی یاد آور شد که حضور نظامی ایران در سوریه به ضرر کشورهای منطقه است که به شدت به ثبات و آرامش نیاز دارند.

خانم هيلی همچنین از روسیه خواست که به التزامات و وعده های خود در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت برای پایان دادن به وضعیت کنونی در سوریه عمل کند.

خانم هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، در جلسه روز چهارشنبه که به بررسی وضعیت سوریه اختصاص داشت پس از ارائه گزارش استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه، گفت که واشنگتن کاملا از اجتماع گروههای سوری در ژنو برای کار بر روی قانون اساسی جدید سوریه در چارچوب قطعنامه شورای امنیت ۲۲۵۴ حمایت می کند.

خانم هیلی در این زمینه افزود که آمریکا حضور نظامی دائم ایران در سوریه را مخل برقراری امنیت در خاورمیانه می داند.

وی گفت: ابتدای هفته جاری شبه نظامیان مورد حمایت ایران در جنوب سوریه پهپادی را بر روی اسرائیل به پرواز در آوردند. اقدامی تحریک آمیز در راستای افزایش تنش. ایران بار دیگر کاری کرد که همیشه می کند، بالابردن خطر درگیری و به چالش کشیدن اراده و خویشتنداری همسایگان و مخالفان منطقه ای اش در برابر چنین تجاوزاتی.

سفیر آمریکا تاکید کرد: اسرائیل به حق دست به اقدام تدافعی زد. ایالات متحده همیشه در کنار متحدش می ایستد بویژه وقتی که از سوی ایران، حزب الله و رژیم اسد تحریک شده باشند.

نیروی هوایی اسرائیل روز شنبه اعلام کرد که در پاسخ به تعرض پهپاد سپاه پاسداران به خاک آن کشور که از سوریه برخاسته بود، دوازده هدف نظامی را بمباران کرده که برخی از آن ها متعلق به سپاه پاسداران و بقیه وابسته به ارتش سوریه بوده است.

خانم هیلی، در این جلسه بار دیگر به سیاست آمریکا در مقابله با آنچه واشنگتن زیاده خواهی تهران در منطقه می داند اشاره کرد و افزود که مهار ایران باید صرفا به سوریه محدود نشود.

وی گفت: رژیم اسد به عنوان ابزاری در دست ایران؛ حزب الله و دیگر متحدانش در آمده که برای پیشبرد برنامه های غیر مسوولانه و خطرناک در خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد. در هر جبهه این جنگ ما شاهد رزمندگان وارداتی از سوی ایران با تابعیتهای لبنانی، عراقی و افغان هستیم. وقتی که ما شاهد گرسنگی مردم در شرق غوطه و یا بمباران مدارس و بیمارستانها در ادلب هستیم، بعلاوه شاهد فعالیت مستشاران ایران و حزب الله در انجام این اقداماتیم. اما پرواز پهپاد زنگ هشداری برای همه ماست. ایران و حزب الله در حال محقق کردن نقشه حضور دائم در سوریه هستند. در سراسر خاورمیانه ما شاهد این الگو هستیم؛ هرگاه ایران و حزب الله به جایی وارد می شوند، با خود بی ثباتی ارمغان می آورند.

آمریکا و دیگر متحدانش، می گویند که تهران طی یک دهه گذشته توانسته خود را از مسیر زمینی و با ایجاد نیروی شبه نظامی از طریق عراق و سوریه به حزب الله لبنان برساند.

خانم هیلی از مسکو خواست که از نفوذش در دولت اسد برای برقراری صلح استفاده کند.

وی گفت: اگر قرار است فرآیند ژنو اجرایی شود، باید شاهد تغییراتی باشیم. روسیه به عنوان یکی از حامیان کلیدی اسد می تواند عامل تغییر باشد. روسیه می تواند با فشار آوردن بر رژیم اسد؛ آنها را برای تن دادن به صلح واقعی متقاعد کند. صلحی که شهروندان سوریه بدان نیازمندند. صلحی که تضمین کننده امنیت و ثبات در منطقه است. الان وقت آن رسیده که روسیه از اهرم فشار خود در این زمینه استفاده کند. مسیر دستیابی به صلح مشخصه و در صورتی که همه بازیگران از تحریک یکدیگر دست بردارند محقق می شود. مسیر مشخص شامل اجرای کامل قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، آغاز مذاکرات ژنو و مهمتر از همه الزام رژیم اسد به انجام اقداماتی است که تاکنون از آنها سرباز زده است.

روسیه و ایران می گویند که حضورشان در سوریه بنا به درخواست دولت قانونی این کشور و با هدف مبارزه با گروههای افراطی مانند داعش و القاعده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG