لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

نگرانی اتحادیه آفریقا و سازمان ملل از شرایط دارفور


اتحادیه آفریقا و سازمان ملل متحد نگران گسترش خشونت در دارفور هستند.

در حالیکه ده سال است که درگیری های خشونت بار در دارفور سودان ادامه دارد، «محمد ابن چامباس»، دیپلمات نماینده مشترک و ویژه اتحادیه آفریقا و سازمان ملل متحد در دارفور، روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که وضع در دارفور همچنان بی ثبات است. او گفت که از آغاز سال جاری جنگ بین نیروهای دولتی و گروه های شورشی، و همچنین نبرد خشونت بار بین اقوام داخلی ادامه دارد.

این درگیری ها جان عده بسیاری را گرفته، باعث بی خانمانی طولانی غیرنظامیان شده، شرایط اقتصادی طاقت فرسایی ایجاد کرده، و املاک مردم را از دستشان خارج کرده است.

آقای چامباس گفت: «توسعه نظامی گری، و توزیع سلاح بین افراد غیر نظامی در دارفور، همراه با وخیم تر شدن وضع زندگی برای پناهجویان، شرایط را به صورتی در آورده است که در سال جاری میلادی درگیری های قومی تلفات و بی خانمانی بیشتری از جنگ بین نیروهای دولتی و شورشیان به بار آمده است.»

او همچنین خاطر نشان کرد که صلحبانان سازمان ملل نیز در اواسط ماه جاری مورد حمله واقع شده اند. یک مرد مسلح گمنام به یک اتومبیل گشتی حمله کرد، و در پی تیراندازی متقابل، هفت تن از صلحبانان صلح کشته شدند.

محمد ابن چامباس، دیپلماتی از کشور غناست که در ماه آوریل بعنوان نماینده ویژه و مشترک اتحادیه آفریقا و سازمان ملل متحد، موسوم به «یونامید» برای منطقه دارفور برگزیده شد. او می گوید که یونامید به اندازه کافی از نیروهای نظامی برخوردار است، ولی نیاز به لوازم و آموزش بیشتر دارد تا به مأمورت خود، از جمله به دفاع و حفاظت از غیر نظامیان عمل کند.

او همچنین یاد آور شد که اجرای قراردادهای صلح به کندی صورت می گیرد، اما بهترین راه حل برای پایان دادن به جنگ و خشونت در دارفور است.

او مصراً از گروهای شورشی خواست تا دست از خشونت بردارند و به مذاکرات بپیوندند.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که طی حدود ده سال جنگ در دارفور، بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG