لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۷

هشدار وزیر امور خارجه سوریه به غرب


ولید معلم وزیر امورخارجه سوریه روز سه شنبه گفت دولت متبوعش از خود در برابر هر حمله ای دفاع خواهد کرد و دشمنانش را غافلگیر خواهد ساخت.

او همچنین هشدار داد حمله غرب به سوریه به نفع دشمن آن، اسرائیل، و شبه نظامیان القاعده - که دمشق آنها را مسئول بیشتر خشونتهای کشور می داند - تمام خواهد شد.

دولت سوریه و شورشیان یکدیگر را مسئول تیراندازی به خودرو سازمان ملل متحد می دانند. اتومبیل سازمان ملل حامل بازرسانی بود که عازم بازدید از یکی از مناطق مشکوک به استفاده از سلاح شیمیایی بود. بازرسان آسیبی ندیدند اما بازدید خود را به تعویق انداختند.

رژیم اسد و شورشیان سوری یکدیگر را به دست داشتن در استفاده از گاز سمی متهم می کنند. این گازها در روز چهارشنبه هفته گذشته صدها تن را درحومه دمشق کشت.

قدرت های غربی گفته اند دولت بشار اسد را مسئول می دانند، و استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه، بر امکان نخستین مداخله مسلحانه آنها در مناقشه دو ساله سوریه افزوده است.

وزیر امورخارجه ترکیه حملات شیمیایی در نزدیکی دمشق را که به دولت سوریه نسبت داده می شود، به عنوان جنایتی علیه بشریت محکوم کرد و گفت چنین جنایتی نباید بدون پاسخ بماند.

اما وزیر امور خارجه ایتالیا گفت کشور او بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد در هیچ عمل نظامی علیه سوریه شرکت نخواهد کرد.

خبرگزاری دولتی چین نیز در تفسیری علیه شتاب در عمل نظامی غرب هشدار داد و و گفت جهان باید بیاد بیاورد که حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق با اتهامات آمریکا که صدام حسین سلاح های کشتار و انهدام جمعی دارد آغاز شد. چنان سلاح هایی هرگز پیدا نشد.

در تحولی دیگر، خبرگزاری اینترفکس روسیه گزارش داد روز سه شنبه یک هواپیمای باری روسیه با ۲۰ تن کمک های انساندوستانه برای مردم سوریه در بندر لاذقیه فرود آمد. هواپیما همچنین ۱۸۰ نفر را، که بیش از ۱۰۰ نفر آنها روس هستند، از کشور خارج کرد.
XS
SM
MD
LG