لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

افزایش دسترسی سازمان ملل متحد به آوارگان سوریه


.
.

برنامه جهانی غذا اعلام کرد ماه گذشته برای ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در داخل سوریه کمک‌های غذایی فراهم کرده و به شمار بیشتری از مردمی که در نواحی مرزی و نزدیک به جبهه جنگ به دام افتاده‌اند، دسترسی پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه گفت جنگ داخلی سوریه بحرانی انسانی عظیمی بوجود آورده است و حدود ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به کمک نیاز دارند.

رساندن کمک به آنها چالشی عظیم برای جامعه بین‌المللی توصیف شده است. دولت سوریه به سازمان ملل متحد اجازه نمی‌داد بدون تصویب دمشق محموله‌های کمک را برای نیازمندان حمل کند.

این وضع در ماه ژوئیه با تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت، که اجازه می‌داد کمک‌های بشردوستانه برای سوری‌ها در مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد بدون تصویب دولت حمل شود، تغییر کرد. محموله‌ها از طریق گذرگاه‌های مرزی با ترکیه، اردن و عراق ارسال می‌شود.

برنامه جهانی غذا در بیانیه‌ای گفت طی ۶ هفته گذشته همراه با شریکانش به بیش از ۵۸۰ هزار نفر دسترسی یافته است و گروه‌های امداد، هر روز به تعداد بیشتری از کسانی که به کمک‌های فوری نیاز دارند، و ماه‌ها گرسنه بوده‌اند، می‌رسند.

با این حال، در این بیانیه گفته می‌شود جنگ و نگرانی‌های امنیتی، همچنان مانع دسترسی به بسیاری مناطق، بویژه در استان‌های حسکه، دیرالزور و رقه، است.

XS
SM
MD
LG