لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۰

سازمان ملل چه جزئیاتی از ارتباط کره شمالی با جنگ افزار شیمیایی سوریه می‌داند


کارشناسان سازمان ملل متحد ادعا می کنند کره شمالی محموله هایی را برای دولت سوریه می فرستد که می تواند در تولید جنگ افزار شیمیایی استفاده شود.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: شواهد این رابطه در حالی آشکار می شود که آمریکا و دیگر کشورها دولت سوریه را به استفاده از جنگ افزار شیمیایی علیه غیر نظامیان متهم می کنند. از جمله این حملات انجام گرفته علیه غیر نظامیان، استفاده از گاز کلر در حومه دمشق در غوطه شرقی بوده است.

محموله های ارسالی از کره شمالی شامل کاشی های مقاوم در برابر اسید، شیرآلات و دما سنج بوده است. در گزارش سازمان ملل متحد همچنین از حضور متخصصان برنامه های موشکی کره شمالی در تاسیسات جنگ افزار شیمیایی و موشکی سوریه خبر داده شده است.

مولفه های بالقوه جنگ افزار شیمیایی بخشی از دست کم ۴۰ محموله ای بوده که بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ از کره شمالی به سوریه فرستاده شده است.

هشت کارشناس مسئول تهیه این گزارش برای سازمان ملل متحد اهل کشورهای متفاوتی هستند. این گزارش که بیش از دویست صفحه است شامل کپی قراردادها میان کره شمالی و شرکت های سوری و صورتحساب مواد حمل شده است.

کره شمالی در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از یک شرکت چینی برای ارسال پنج محموله مواد جنگ افزار شیمیایی به سوریه استفاده کرده است.

رابطه بشار اسد و کره شمالی به نزدیک به دو دهه قبل بازمی گردد. زمانی که پیونگ یانگ برای کمک به دمشق در تاسیس یک رآکتور اتمی در شرق سوریه متخصص به آن کشور فرستاد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG