لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

تحویل کمک های اضطراری سازمان ملل به آوارگان سوری


آژانس امور آوارگان در سازمان ملل متحد از ارسال کمک های اضطراری زمستانی برای هزاران آواره سوری پناه گرفته در شمال سوریه خبر می دهد.

کمیساریای عالی امور آوارگان سازمان ملل متحد، موسوم به UNHCR می گوید این هفته ۱۵ هزار پتو و ۳ هزار چادر به منطقه عزاز در شمال غربی سوریه ارسال کرده است، که محل استقرار اردوگاه های موقت برای انبوهی از آوارگان جنگ داخلی سوریه است.

این آژانس کمک های اضطراری را از انبار مرکزی خود در کپنهاک هلند با هواپیما به یک فرودگاه غیرنظامی در نزدیکی لاذقیه در ساحل مدیترانه ای سوریه ارسال کرد، که از آنجا از راه زمین با هشت کامیون به ناحیه ای بین شهر حلب و مرز سوریه با ترکیه منتقل شد.

دولت سوریه و ائتلاف ملی مخالفان، پشتیبانی لجیستکی در مناطق جنگ زده را تامین می کنند.

به گفته یعقوب ال هیلو، رئیس دایره کمیساریای عالی امور آوارگان سازمان ملل متحد در خاورمیانه و شمال آفریقا، آژانس بعدا با استفاده از انبار منطقه ای خود در اردن به روند ارسال کمک های اضطراری سرعت بیشتری می دهد.

وی گفت: "ما فعلا راه دسترسی به داخل کشور را باز می کنیم، و به ادامه آن نیز امیدواریم زیرا تحرک لازم از طریق پشتیبانی تمامی طرف ها شکل گرفته است. نه تنها کمیساریای عالی امور آوارگان سازمان ملل متحد، بلکه تشکیلات مشابه داخلی در سوریه نیز این هدف را دنبال می کنند که کاروان بعدی ظرف چند روز آینده با کمک هائی بیشتر، راهی این منطقه و مناطق دیگری شود که محل زندگی خانواده های آواره شده است، صرفنظر از اینکه این مناطق در کنترل دولت باشد یا نه".

نتیجه حاصل از یک ماموریت یک ماهه سازمان ملل متحد در شهر حمص در غرب سوریه نشان می دهد خشونت بر زندگی حدود ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت منطقه اثر گذاشته است و بسیاری از آنان آواره شده اند.

به گفته ماریکسی مرکادو، سخنگوی بنیاد امور کودکان در سازمان ملل متحد، موسوم به یونیسف ، کودکان نیمی از جمعیتی ۴۲۰ هزار نفری نیازمند به کمک های نوعدوستانه را در آن منطقه تشکیل می دهند.

وی می گوید: "براساس تحقیقات همکارانمان، تقریبا یک نفر از هر سه نفر در حمص، آواره شده است، و دو سوم این آوارگان در سنین زیر ۱۸ هستند. نتیجه ماموریت در حمص همچنین نشان می دهد که از حدود ۱۵۰۰ مدرسه ، حدود ۲۰۰ مدرسه در جنگ ویران شده است، و ۶۵ مدرسه نیز فعلا به نگهداری از آوارگان اختصاص یافته است.»

در سطح سراسری در کل سوریه، تاکنون از هر چهار مدرسه ، یک مدرسه ویران شده ، یا به شدت آسیب دیده، و یا از آن برای پناه دادن به آوارگان استفاده می شود.

به گفته یک مقام یونیسف، کودکان به پشتیبانی روانی و حمایت های دیگر نیاز دارند تا بتوانند با آثار ناشی از خشونت و آوارگی مقابله کنند.
XS
SM
MD
LG