لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

بان کی مون: وضعيت سوريه غيرقابل تحمل است


دبير کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه وضعيت سوريه را غيرقابل تحمل خواند و از هر دو طرف، موافقان و مخالفان دولت، خواست به خشونتها پايان دهند.

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در جريان يک سخنرانی در مرکز پژوهشهای بين المللی و استراتژيک در واشنگتن دی سی آمريکا بارديگر بر لزوم خاتمه درگيريها در سوريه، تأکيد کرد.

وی گفت مردم سوريه با انتخاب شيوه های ديپلماتيک برای رفع اختلافات خود با دولت، در واقع آمال راستين خود را بازتاب خواهند داد.

اين مطالب از طرف آقای بان هنگامی عنوان می شود که انتخابات پارلمانی سوريه به پايان رسيده و دمشق از آن به عنوان نقطه عطفی در انجام اصلاحات سياسی موعود خود ابراز شادمانی می کند.

اما اپوزيسيون سوريه انتخابات پارلمانی را صرفاً بهانه ای برای در قدرت ماندن رژيم اسد دانست و شرکت در آن را تحريم کرد.

به گفته کارشناسان سياسی اين واقعيت که رژيم و اپوزيسيون سوريه بعد از يک سال کشت و کشتار، در طرز نگرششان هنوز چنين تفاوتهای فاحشی نسبت به مسائل کشور وجود دارد، نشاندهنده شکاف پرنشدنی است که آنها را از هم جدا می کند.

تا کنون نه تنها هيچ قدرتی در جهان يارای توقف خونريزی در سوريه را نداشته، بلکه رژيم اسد نيز به طرز آشکاری از برآوردن درخواستهای کوفی عنان، فرستاده ويژه بالاترين مرجع بين المللی، برای جمع کردن نيروهای نظامی خود از خيابانها سرباز می زند.

آتش بسی که قرار بود از ۲۴ فروردين آغاز شود، هرگز به مرحله اجرا نرسيد.

کشورهای غربی از آنجا که هيچ گزينه ای تا کنون نتوانسته جلوی خشونتهای سوريه را بگيرد، هنوز اميدوارند برنامه کوفی عنان به نحوی مؤثر واقع شود.

روز دوشنبه نيز اخبار پراکنده ای از بروز خشونت در مناطق مختلف سوريه وجود داشت. به گفته شاهدان عينی، نيروهای امنيتی دولت عليه روستاهای مناطق مرکزی، جايی که مخالفان دولت در انتخابات شرکت نکردند، دست به عمليات مرگباری زدند. اين گزارشها هنوز به تأييد منابع مستقل نرسيده است.

XS
SM
MD
LG