لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

درخواست شورای امنیت برای خروج نیروهای سودان


شورای امنیت سازمان ملل متحد از سودان خواسته است سربازانش را از آبیی بیرون ببرد و در باره وضعیت منطقه نفتخیز مورد اختلاف با سودان جنوبی به توافق برسد.

شورای امنیت روز پنجشنبه مدت ماموریت نیروی امنیتی سازمان ملل متحد در آبیی را شش ماه تمدید کرد ، همچنین نگرانی خود را از تاخیر در تشکیل یک سازمان اداری و نیروی پلیس مشترک برای منطقه ابراز داشت.

شورای امنیت از خروج صدها نفر از نیروهای سودان جنوبی از آبیی در هفته گذشته استقبال کرد و گفت سودان باید بی درنگ و بدون شرط گامی مشابه بردارد.

اما معاون سفیر سودان در سازمان ملل متحد رویکرد سودان جنوبی را اشتباه نامید و گفت دو طرف باید در یک زمان، زیر نظر یک نهاد بین المللی خارج شوند.

شورای امنیت پیشتر در اوائل می دو سودان را تهدید کرد اگر به جنگ پایان ندهند و به مذاکره باز نگردند، تحریم هایی را علیه آنها با اجرا خواهد گذاشت. هرچند خشونت از هفته پیش کمتر شده است، اما دو کشور نتوانستند ضرب الاجل روز چهارشنبه برای تجدید مذاکره را رعایت کنند.

بالا گرفتن دامنه تنش سودان و سودان جنوبی را به آستانه جنگ کشانده است.

آنها هنوز نتوانسته اند مسائل مهم بر آمده از جدایی جنوب از شمال را حل کنند، شهر وندی و اختلاف بر سر درآمدهای نفتی و مرزها از آن جمله است. دو همسایه نقشه راه اتحادیه افریقا برای پایان دادن به جنگ را «بطور اصولی» پذیرفته اند.
XS
SM
MD
LG