لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

هشدار سودان علیه «مداخله» در همه پرسی جنوب


وزیر امور خارجه سودان علیه آنچه او آن را «مداخله» در همه پرسی آینده درباره جدایی جنوب از شمال کشور می نامد، هشدار داده است.

«علی الکرتی» روز شنبه به یک هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت سودان می خواهد همه پرسی در زمان مقرر انجام گیرد، و به نتیجه آن، در صورتی که مداخله ای در کار نباشد، احترام خواهد گذاشت.

همه پرسی در ۹ ژانویه بخشی مهم از قرارداد صلح سال ۲۰۰۵ است که به جنگ داخلی شمال و جنوب سودان پایان داد. ناظران هشدار داده اند که آمادگی برای رای گیری از برنامه عقب است.

دیپلمات ها پیشتر در روز شنبه گفتند رییس جمهوری جنوب سودان درخواست کرده است صلحبانان پیش از همه پرسی در امتداد مرز شمال و جنوب مستقر شوند. دیپلمات ها می گویند این درخواست بررسی خواهد شد، اما قولی داده نشده است.

در خارطوم، پلیس ضد شورش به گروهی از حدود ۳۰ نفر از طرفداران استقلال جنوب که در یک گردهمایی حمایت از وحدت سودان ظاهر شدند، حمله کرد.

در حالی که زمان برگزاری همه پرسی جنوب نزدیک می شود، تنش در سودان رو به افزایش بوده است. بیشتر تحلیلگران پیش بینی می کنند که جنوبی ها از استقلال طرفداری خواهند کرد.

قرار است منطقه مرزی نفتخیز «آب یه» در این باره که آیا بخشی از شمال باشد یا جنوب، جداگانه در ۹ ژانویه رای دهد.

هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، که به دیدار چهار روزه از سودان پایان می دهد، روز جمعه نسبت به خشونت در منطقه دارفور سودان ابراز نگرانی کرد.

دولت سودان از سال ۲۰۰۳ با شورشیان دارفور در جنگ بوده است.

XS
SM
MD
LG