لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۶

مقام سازمان ملل: سودان جنوبی به کمک فوری نیاز دارد


سالوا که یر( سمت چپ) و ریک ماشار ( سمت راست) پس از امضای توافقنامه آتش بس
سالوا که یر( سمت چپ) و ریک ماشار ( سمت راست) پس از امضای توافقنامه آتش بس
مقام ارشد سازمان ملل متحد در سودان جنوبی خواهان ارسال فوری کمک های اضطراری به سودان جنوبی در پی امضای قرار داد آتش بس برای پایان دادن به ماه ها جنگ قومی شده است.

توبی لانزر روز شنبه در صفحه توئیتر خود گفت تحویل کمک های فوری به نیازمندان، ایجاب می کند جاده ها برای عبور کامیون ها و رودخانه ها جهت حرکت قایق ها گشوده شوند .

سیلوا که یر رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک ماشار رهبر شورشیان روز جمعه برای نخستین بار از آغاز خشونت ها در پنج ماه پیش، در آدیس آبابا ملاقات کردند و توافقنامه آتش بس امضا رساندند.

آنها وعده دادند عملیات خصمانه را متوقف کنند و راه های عبور کمک های بشر دوستانه را بگشایند. همچنین گفتند یک دولت انتقالی بهترین فرصت را برای پیشرفت کشور فراهم می آورد.

آقای که یر گفت ارتش توافقنامه را بی درنگ اجرا خواهد کرد. ماشار گفت از توافق راضی است و دو طرف اگر در گفت و شنود جدی باشند، خواهند توانست مشکلات را حل کنند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت توافق می تواند نشانه حرکتی مثبت بسوی تامین آینده بهتر برای سودان جنوبی باشد و دو طرف را به اجرای سریع آن فراخواند.

کری و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد هر دو هفته پیش بعنوان بخشی از کوشش بین المللی برای پایان دادن به جنگ در سودان جنوبی بودند.
XS
SM
MD
LG