لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

اعضای جدید موقت شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شدند


ونزوئلا، نیوزیلند، اسپانیا، آنگولا و مالزی روز پنجشنبه برای کسب کرسی‌های موقت در شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزیده شدند، اما تلاش‌های ترکیه برای پیوستن به آن شورا موفقیت‌آمیز نبود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترکیه و اسپانیا، هیچکدام در نخستین یا دومین دور رأی‌گیری کشورهای عضو مجمع عمومی به اندازه کافی رای کسب نکردند؛ اما اسپانیا در دور سوم موفق شد آرای مورد نیاز را بدست آورد.

دولت سوسیالیست ونزوئلا برای کرسی واحدی که به آمریکای لاتین و کارائیب اختصاص دارد، بدون رقیب بود. آنگولا تنها کاندیدای کرسی برای آفریقا بود، و مالزی نیز برای کرسی آسیا رقیبی نداشت.

وزیر امور خارجه ونزوئلا بی درنگ آنچه که او «پیروزی عظیم» نامید را به هوگو چاوز رئیس جمهوری پیشین آن کشور اهدا کرد و گفت این انتخاب علیرغم یک «کمپین خبیثانه علیه کشور ما» صورت گرفت.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا روابط نزدیکی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و همینطور با ایران دارد و در بحران اوکراین نیز از روسیه حمایت کرده است.

اعضای موقت جدید، روز اول ژانویه به شورای امنیت خواهند پیوست و تا سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵ خورشیدی) در آن شورا حضور خواهند داشت. آنها جای آرژانتین، استرالیا، لوکزامبورگ، کره جنوبی و رواندا را خواهند گرفت.

ناظران حقوق بشر نسبت به برخی از اعضای جدید شورای امنیت ابراز نگرانی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG