لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

روند انتخاب دبیر کل بعدی سازمان ملل متحد آغاز شد


در گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد در جلساتی پشت درهای بسته انتخاب می شد، اما امسال روند گزینش علنی خواهد بود.
در گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد در جلساتی پشت درهای بسته انتخاب می شد، اما امسال روند گزینش علنی خواهد بود.

در حالی که بسیاری از کشورهای جهان به رقابت های ریاست جمهوری در آمریکا چشم دوخته اند، رقابت دیگری در حال شکل گیری است که می تواند پیامدهای بین المللی مهمی داشته باشد؛ و آن، انتخاب دبیرکل بعدی سازمان ملل متحد است.

از زمان آغار رسمی روند نامزدی در دسامبر گذشته، هشت دولت مختلف کاندیداهایی را برای تصدی این پست معرفی کرده اند و برای نخستین بار نیمی از نامزدهای پیشنهادی زن هستند.

در گذشته، دبیرکل سازمان ملل متحد در جلساتی پشت درهای بسته انتخاب می شد، اما امسال، روند گزینش علنی خواهد بود.

این هفته، در جریان گفت و گوهای غیررسمی دو ساعته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کاندیداها باید به پرسش های کشورهای عضو درباره توانایی ها، صلاحیت ها و نگاه خود به آینده این نهاد بین المللی پاسخ دهند.

هر کاندیدا ۱۰ دقیقه فرصت خواهد داشت نگرش خود را درباره این نهاد ۷۰ ساله و چشم اندازهای آن تشریح کند و سپس به پرسش ها پاسخ دهد.

گروه های مدنی نیز امکان خواهند داشت از طریق ویدیوهای کوتاهی که از قبل به رئیس مجمع عمومی ارائه داده اند، پرسش هایی را مطرح کنند.

بر اساس یک سنت، نقش دیپلمات ارشد جهان از نظر منطقه ای نوبتی است. بان کی مون دبیرکل فعلی از قاره آسیا است، پیش از او، کوفی عنان از قاره آفریقا در این مقام بود.

اروپای شرقی امیدوار است امسال نوبت آن باشد و تاکنون شش کاندیدا – از بلغارستان، کرواسی ، مقدونیه، مولدووا، مونته نگرو و اسلووانیا - نامزد کرده است.

سخنگوی رئیس مجمع عمومی گفت "سندی وجود ندارد که بگوید کاندیدای بعدی دبیر کلی باید از منطقه مشخصی باشد."

با رویارویی جهان با چالش های جدی – از جمله بزرگترین موج آوارگان از زمان جنگ جهانی دوم، افزایش تروریسم جهانی و آثار تغییرات اقلیمی – دیپلمات ها می گویند سازمان ملل متحد نیازمند یک رهبری نیرومند است.

گفت وگوهای غیررسمی برای انتخاب دبیر کل بعدی سازمان ملل در مجمع عمومی به کشورهای عضو فرصت خواهد داد نقطه نظرهای کاندیداها را بشنوند، اما تصمیم واقعی در شورای امنیت گرفته خواهد شد.

شورا اعتبارنامه های کاندیداها را بررسی خواهد کرد و، پس از یک سلسله نظرخواهی های غیررسمی محرمانه، رقیبان را حذف خواهند کرد تا یک نام باقی بماند، که جهت تصویب به مجمع عمومی فرستاده خواهد شد.

انتظار نمی رود این روند آسان باشد، و احتمال می رود پنج عضو دائمی – بریتانیا، چین ، فرانسه، روسیه و امریکا – بیش از ۱۰ عضو غیر دائم بر نتیجه نهایی نفوذ داشته باشند.

رقابت چند ماه طول خواهد کشید، و احتمال نمی رود برنده تا اواخر نوامبر تایید شود. دبیرکل منتخب سپس ناچار خواهد بود به سرعت برای تحویل گرفتن پست از بان کی مون در اول ژانویه ۲۰۱۷ آماده شود.آ

XS
SM
MD
LG