لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۳

سازمان ملل متحد هم اعدام ۳۷ نفر در عربستان سعودی را محکوم کرد


«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد اعدام جمعی ۳۷ شهروند عربستان سعودی را محکوم کرد. براساس گزارش‌ها عمده افراد اعدام شده شیعه مذهب بوده‌اند.

به گزارش رویترز، باشله ضمن محکوم کردن این اعدام‌ها، از نبود رویه مبتنی بر قانون و منصفانه در محاکم عربستان انتقاد کرده است. او همچنین درباره گزارش‌هایی که خبر از «شکنجه» این افراد برای اعتراف منتشر شده، ابراز نگرانی کرد.

کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل همچنین از عربستان سعودی درخواست کرد در قوانین مرتبط با «تروریسم» خود بازنگری کرده و از اعدام دیگر متهمان این پرونده خودداری کند.

وزارت کشور عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرده بود که ۳۷ نفر در این کشور به اتهام ارتکاب جرائم مرتبط با تروریسم اعدام شدند و یکی از این افراد هم به صلیب کشیده شد.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل هم از اقدام عربستان سعودی در اعدام این افراد انتقاد کرده بود. یکی از این ۱۴ تن هم که متهم به حضور در تظاهرات ضد دولتی بود، در هنگام این اتفاق ۱۶ سال سن داشت.

براساس آمار عفو بین‌الملل، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ دست به اعدام ۱۴۹ نفر زد. در سال جاری و تاکنون اما این کشور ۱۰۴ نفر را اعدام کرده است که دست‌کم ۴۴ تن از آن‌ها اتباع دیگر کشورها بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG