لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

سازمان ملل : بر شمار آوارگان در جهان افزوده می شود


شمار پناهجویان جهان، به شدت افزایش یافته است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

شنبه ۲۰ ژوئن، ۳۰ خرداد روز جهانی پناهجویان است. سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ میلادی در قطعنامه ای این روز را به منظور آگاهی دادن به جهانیان ازوضعیت پناهجویان پایه نهاد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به این مناسبت با قدردانی از کشورهایی که مرزهای خود را به پناهجویان گشوده اند از سایر کشورهای جهان خواست از کشورهایی که میزبان پناهجویان هستند حمایت کنند.

روز جهانی پناهجویان امسال با افزایش روز افزون شمار پناهجویان و هشدار سازمان ملل متحد نسبت به مصیبتی است که بسیاری از این پناهجویان متحمل می شوند، همزمان شده است.

گزارش اخیر دفتر کمیسر عالی ملل متحد برای پناهندگان ، حاکی است که تا پایان سال ۲۰۱۴ تقریبا ۶۰ میلیون نفر مجبور به ترک شهر و روستاهای خود شدند که ۸ میلیون از سال قبل از آن بیشتر و ۲۰ میلیون نفر بیشتر از دهه قبل از آن بود. این مهاجرت ها ناشی از جنگ ، خشونت و آزار و اذیت است.

آنتونیو گوترز کمیسر عالی ملل متحد برای پناهندگان گفت: «دنیا آشفته شده است و اگر مردم فکر می کنند انساندوستان می توانند این هرج و مرج را سامان دهند در اشتباهند. ما چنین امکانی نداریم.»

سال گذشته روزانه ۴۲ هزار و ۵۰۰ نفر به دلیل خشونت، خانه و کاشانه خود را رها کردند. اکنون از هر ۱۲۲ نفر در جهان یک نفر مهاجرت کرده یا پناهجوست.

در حالی که شمار پناهجویان افزایش می یابد و سوریه و به دنبال آن افغانستان و سومالی بیشترین پناهندگان را دارند، سازمان ملل متحد می گوید پاسخ جهانی به آن کافی و مناسب نبوده است.

همسایگان سوریه ، از جمله ترکیه که به بزرگترین میزبان پناهندگان در جهان تبدیل شده، پناهجویان جنگ داخلی سوریه را اسکان می دهند،در حالی که کمک جامعه جهانی به این کشورها بسیار اندک بوده است.

تنها در سال مسیحی جاری صد هزار نفر از خاورمیانه و آفریقا خود را به اروپا رسانده اند و ایتالیا و یونان هر روز شاهد موجی از پناهجویانی هستند که می خواهند در اروپا زندگی کنند، در حالی که اروپا هنوز سیاست مشترکی برای اسکان آنان ندارد.

در آسیای جنوب شرقی، فرار مسلمانان روهینگا از میانمار و عدم پذیرش آنان توسط تایلند به یک بحران انسانی تبدیل شد؛ بحرانی که اکنون در گوشه و کنار جهان مشاهده می شود.

دفتر کمیسر عالی ملل متحد برای پناهندگان اعلام کرد که جهان به دوران خطرناکی وارد می شود که کمک های انساندوستانه یارای مقابله با این بحران انسانی را ندارد.

اندره مهیچچ از دفتر کمیسر عالی ملل متحد برای پناهندگان گفت: «در پنج سال اخیر ۱۵ جنگ در جهان در گرفته که ۸ مورد آن در آفریقا و سه مورد آن در خاورمیانه بوده است. جابجایی بی سابقه پناهجویان در اثر این جنگها، نیازمند یک پاسخگویی بی سابقه است.»

به گفته او، دیپلماسی تنها امید برای یک راه حل طولانی مدت است.

XS
SM
MD
LG