لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

تصویب قطعنامه استوار بر پیشنهادهای رئیس جمهوری ایران


سازمان ملل متحد قطعنامه ای را که بر پیشنهادی های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای جهانی مخالف با خشونت و افراطگرایی استوار است، با اکثریت آرا تصویب کرده است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز چهارشنبه قانون WAVE را، که از تمام ملت ها می خواهد خشونت و افراطگرایی را محکوم کنند، به تصویب رساند.

بر اساس این قطعنامه، مجمع عمومی تمام کشورهای عضو را ترغیب خواهد کرد علیه افراطگرایی و خشونت در تمام شکل ها و جلوه های آن، و نیز خشونت فرقه ای، متحد شوند.

قطعنامه کوشش های رهبران را برای بحث درباره علل افراطگرایی خشونت آمیز و تبعیض در داخل جوامع خود، و فراهم آوردن استراتژی هایی جهت پرداختن به آنها تایید می کند.

قطعنامه همچنین توصیه خواهد کرد برای پیشبرد مشارکت جامعه در رویاروئی با افراطگرایی خشن، از جمله تقویت روابط بین جوامع و تاکید بر پیوندها و منافع مشترک، گام هایی برداشته شود.

حسن روحانی در ۲۴ نوامبر در سخنرانی خود در شصت وهشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خواهان بوجود آمدن یک جهان مخالف خشونت و افراطگرایی شد و گفت «ما باید بپذیریم و قادرباشیم افق جدیدی بازکنیم که درآن صلح بر جنگ، شکیبایی بر خشونت، پیشرفت بر خونریزی، عدالت بر تبعیض ، توانگری بر فقر، و آزادی بر استبداد و خودکامگی غلبه کند.»

درنیمه نوامبر، محمد خزاعی، نماینده ایران درسازمان ملل متحد گقت مجمع جهانی سرانجام پیشنهادی های روحانی را در دستور کار خود قرار داد.

روز ۵ دسامبر، مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا قطعنامه خلع سلاح اتمی را تصویب کرد که پیشنهاد های رئیس جمهوری روحانی به عنوان رئیس جنبش عدم تعهد به کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد در نیویورک در ۲۵ دسامبر را شامل می شد.

قطعنامه کشورهای دارای تسلیحات اتمی را ترغیب می کند به سرعت گام های لازم را برای انجام تعهدات بین المللی خود در مورد خلع سلاح بردارند.

قطعنامه به ویژه حذف کامل، شفاف و لغو نشدنی زرادخانه های اتمی زیرنظارت بین المللی را درخواست می کند.
XS
SM
MD
LG