لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

تاکید مقام سازمان ملل بر توجه به وضعیت آوارگان سوری و عراقی


کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می گوید جامعه بین المللی باید به مساله بحران پناهندگان ناشی از درگیری ها در عراق و سوریه توجه بیشتری نشان دهد .

آنتونیو گوترز روز شنبه ۲۳ مه به خبرگزاری رویترز گفت با توجه به محدودیت منابع در کشورهایی مانند لبنان و اردن،که در همسایگی عراق و سوریه قرار دارند،کمک به پناهندگان اولویتی برای جامعه بین المللی است و این کار بدون مشارکت فعال دیگر کشورها میسر نیست .

کمیسرعالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تاکید کرد گذاشتن بار اسکان و رسیدگی به وضعیت پناهندگان بر دوش لبنان و اردن کار درستی نیست .

تاکنون حدود ۴ میلیون سوری از زمان شروع جنگ داخلی و از سال ۲۰۱۱ ناچار به ترک سوریه شده اند. بیش از ۷ میلیون نفر هم در داخل سوریه از خانه هایشان رانده شده اند .

در همین حال، در عراق نزدیک به دو میلیون نفر بر اثرجنگ های قبیله ای و پیشروی های گروه دولت اسلامی( داعش) آواره شده اند .

اکثریت پناهندگان سوری به لبنان، اردن، عراق یا ترکیه رفته اند.

حدود ۸۵ هزار پناهنده سوری در اردوگاه الزعتر در اردن در ۱۵ کیلوتری مرز سوریه بسر می برند .

این اردوگاه در حال حاضر یکی از بزرگترین اردوگاه های پناهندگان در جهان است.

اگر چه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، UNHCRاز این اردوگاه به عنوان یکی از بزرگترین اردوگاه های پناهندگان در جهان پشتیبانی می کند،اما ساکنان آن ماه ها است از قطع طولانی برق و کمبود آب شکایت دارند.

بحران پناهندگان یکی از موضوعات اصلی در دستور کار نشست مجمع اقتصاد جهانی در اردن بود .

با این وجود،با تداوم درگیری ها و آینده نامشخص منطقه خاورمیانه،انتظار نمی رود پناهندگان بتوانند بزودی به خانه هایشان بازگردند .

XS
SM
MD
LG