لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۷

بان کی مون: کشورها به وعده ده سال پیش خود عمل کنند


بان کی مون: کشورها به وعده ده سال پیش خود عمل کنند
بان کی مون: کشورها به وعده ده سال پیش خود عمل کنند

رهبران جهان برای دومین روز نشست کاهش فقر جهان، گرسنگی و بیماری در پنج سال آینده، گرد هم آمدند.
هدف از این نشست سه روزه مرور پیشرفت ها و تعهد به گام های اساسی برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره است. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از رهبران جهان خواست به وعده های ده سال پیش خود در راه رسیدن به اهداف، پایبند باشند.
اعضای سازمان ملل متحد ده سال پیش برای کاهش فقر مفرط جهانی، اطمینان از ارائه تحصیلات ابتدایی به تمامی کودکان و توقف شیوع بیماری ایدز و ویروس آن در جهان، توافق کردند. کاهش مرگ و میر کودکان، ارتقاء بهداشت مادران و کاهش شمار افرادی که به آب سالم و بهداشت اولیه دسترسی ندارند، از دیگر اهدافی بود که آنان یک دهه پیش تعیین کردند.
این در حالی است که گزارش سازمان ملل متحد که پیشتر در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد حاکی است شماری از اهداف توسعه هزاره میسر نشده و ممکن است بدون تلاش های بیشتر، شکست بخورد.
محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی در سخنان روز سه شنبه خود خواستار تشکیل «نظم عادلانه جهانی» شد و گفت سازمان ملل متحد باید به دنبال «نظم مشترک جهانی» باشد.
آقای احمدی نژاد در سخنان خود به تنش های موجود بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و تحریم های بین المللی علیه تهران اشاره نکرد.
او «نظام های غیردمکراتیک و ناعادلانه» را عامل اغلب تنش های جهان خواند.
همچنین روز سه شنبه رابرت موگابه رئیس جمهوری زیمبابوه تحریم های غرب علیه کشور خود و حامیان نزدیکش را محکوم کرد.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از رهبران جهان خواست به کار برای رسیدن به اهداف توسعه هزاره ادامه دهند. او گفت مسئولیت اولیه برای توسعه بر عهده کشورهای توسعه یافته جهان است.
رهبران ۱۴۰ کشور جهان در کنفرانس فقر در نیویورک شرکت دارند. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار است روز چهارشنبه در پایان اجلاس سخنرانی کند.
نشست فقر، پیشاپیش برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می شود. مجمع عمومی قرار است روز پنج شنبه آغاز شود.

XS
SM
MD
LG