لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

درخواست شورای امنیت برای آزادی صلح‌بانان سازمان ملل


عکس آرشیوی از گروهی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد
عکس آرشیوی از گروهی از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد از کشورهایی که بر گروه‌های شورشی مرتبط با القاعده نفوذ دارند خواست آنها را برای آزاد کردن ۴۶ صلح‌بان اهل فیجی آن سازمان که هفته گذشته ربوده شده‌اند، تحت فشار قرار دهند.

ِارو لادسو، سرپرست صلح‌بانان سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه در توضیحاتی در شورای امنیت، بار دیگر خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط صلح‌بانان شد، پس از آن شورا در یک بیانیه مطبوعاتی که به تصویب تمام ۱۵ عضو آن رسید، کشورها را برای کمک به آزادی صلح‌بانان فراخواند.

لادسو به خبرنگاران گفت صلح‌بانان «پایداری و شجاعت» زیادی از خود نشان داده‌اند، و سازمان ملل متحد سعی دارد موجبات آزادی فوری آنها را فراهم آورد.

از چهارشنبه هفته گذشته که شورشیان سوریه یک گذرگاه مرزی بین آن کشور و اسرائیل در نزدیکی شهر قنیطره در بلندی‌های جولان را تصرف کردند، درگیری‌های سنگینی در منطقه درگرفته است. پیکارجویان جبهه نصرت، شاخه سوری القاعده، صلح‌بانان اهل فیجی را ربودند و همتایان فیلیپینی آنها را محاصره کردند.

دیپلمات‌های سازمان ملل متحد گفتند جبهه نصرت درخواست‌های خود را در برابر آزادی صلح‌بانان مطرح کرده است، از جمله این که از فهرست سیاه سازمان‌های تروریستی، که هدف تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند، حذف شود.

در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته می‌شود جبهه نصرت سازمان ملل متحد را متهم کرده است که از آغاز قیام علیه بشار اسد در ماه مارس ۲۰۱۱ (فروردین ۱۳۹۰) کاری برای کمک به مردم سوریه انجام نداده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین از گروه‌های شورشی خواست مناطق تحت کنترل نیروی صلح‌بان و گذرگاه قنیطره را رها کنند، و تمام خودروها، تسلیحات و تجهیزات متعلق به صلحبانان را به آنها باز گردانند.

XS
SM
MD
LG