لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

اسرائیل خواستار رد درخواست فلسطینیان برای برفراشتن پرچم در سازمان ملل شد


اسرائیل از رهبران سازمان ملل متحد خواسته است کوشش فلسطینیان برای برافراشتن پرچم فلسطینی در مقر سازمان در نیویورک را رد کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ران پروسور سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نامه هایی به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس مجمع عمومی، فلسطینی ها را متهم کرد که "سعی دارند برای گرفتن امتیازات سیاسی سنت دیرینه سازمان ملل متحد را عوض کنند."

پرچم های تمام ۱۹۳ کشور سازمان ملل متحد در خارج از مقر آن در نیویورک و دیگر دفاتر سازمان در اهتزاز است، اما پرچم های دو ناظر غیر عضو – فلسطین و واتیکان - را شامل نمی شود.

فلسطینیان در تلاش هستند قطعنامه ای را که اجازه خواهد پرچم چنین اعضایی برافراشته شود به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد برسانند.

ریاض منصور نماینده فلسطینیان به آسوشیتدپرس گفت انتظار دارد پیش نویس بازنگری شده قطعنامه روز پنجشنبه توزیع و روز ۱۰ سپتامبر به رای گذاشته شود و پیش بینی کرد "اکثریت قاطع" کشورها از آن حمایت خواهند کرد، هرچند سخنگوی سازمان ملل متحد گفت تاریخی برای رای گیری تعیین نشده است.

منصور گفت مایل است محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی پس از ایراد سخنرانی در اجلاس سالیانه مجمع عمومی در ۳۰ سپتامبر، پرچم را بر افرازد.

سفیر اسرائیل در نامه کوشش برای برفراشتن پرچم را "تلاشی آشکار جهت ربودن سازمان ملل متحد" می نامد و می افزاید "من بعنوان دروازه بان این نهاد، از شما می خواهم این رفتار تهاجمی را رد کنید."

آمریکا، نزدیکترین متحد اسرائیل، با اقدام فلسطینیان مخالفت کرده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت سازمان ملل هر تصمیمی را که مجمع عمومی بگیرد رعایت خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG