لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۰

پاکستان به گزارش سازمان ملل متحد درباره ترور بوتو واکنش نشان می دهد


حزب حاکم پاکستان از انتشار گزارش جدید سازمان ملل متحد در مورد ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر سابق، ابراز خوشنودی کرده است.

گزارش ۶۵ صفحه ای هیات سه نفره سازمان ملل که روز پنجشنبه منتشر شد می گوید ترور بوتو قابل جلوگیری بود و نتیجه گیری می کند که دولت پرویز مشرف رییس جمهوری سابق برای حفاظت از او به اندازه کافی عمل نکرد.

بوتو در پی شرکت در یک گردهمایی انتحاباتی در ۲۷ دسامبر 2007 در راولپندی، در یک یک حمله انتحاری کشته شد. او برای بازگشت به قدرت بعنوان رهبر حزب مردم پاکستان، پس از سالها تبعیت اختیاری، مبارزه می کرد.

یک سخنگوی آصف علی زرداری رییس جمهوری فعلی و شوهر بی نظیر بوتو، روز پنجشنبه گفت گزارش اعتقاد حزب را که مشرف مسئول بود تایید می کند. وی افزود دولت به مسئولیت خود برای تحقیق کامل درباره قتل بوتو «بی توجه» نبود.

با این حال، یک دستیار سابق مشرف به گزارش، بعنوان یک «مشت دروغ» حمله کرد و گفت تحقیقگر اصلی سازمان ملل متحد «شرلوک هولمز» نیست و افزود تقصیر خانم بوتو بود که خود را در پی دریافت هشدارهایی از سازمان جاسوسی و اطلاعاتی پاکستان، در معرض حمله قرار داد.

دولت مشرف بیت الله محسود رهبر طالبان پاکستانی و القاعده را مسئول حمله انتحاری به کاروان حامل بوتو و همراهانش دانست.

سرپرست هیات تحقیق، هرالدو مونوز، سفیر شیلی در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه گفت خانم بوتو خطرات بازگشت به پاکستان را به روشنی درک می کرد، و دولت اسلام آباد نیز آگاه بود. اما کافی نبود که دوت فقط او را از خطرات آگاه سازد، و افزود مقامات باید گام هایی برای حفاظت از خانم بوتو برمی داشتند.

هیات همچنین می گوید یک کنفرانس خبری که دولت یک روز پس از ترور بوتو ترتیب داد، پیش ساخته بود و مانع از تحقیقات شد.

گزارش سازمان ملل متحد نتیجه گیری می کند که کوتاهی های پلیس و برخی مقامات در نشان دادن واکنش موثر به ترور بوتو در اکثر موارد «آگاهانه» بود.

XS
SM
MD
LG