لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۰

رییس جمهوری آمریکا به ایران در مورد برنامه اتمی هشدار می دهد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران نشان می دهد قوانین بین المللی یک «وعده توخالی» نیست.

آقای اوباما روز پنجشنبه در سخنانی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت ایران به مسئولیت های خود به عنوان یک عضو جامعه بین المللی عمل نکرده است.

او گفت در به روی دیپلماسی باز است، اما ایران باید صلحجویانه بودن برنامه اتمی خود را نشان دهد.

بسیاری در جامعه بین المللی ایران را متهم می کنند که در جستجوی تسلیحات اتمی است، اتهامی که ایران بارها آن را رد کرده است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین از جامعه بین المللی خواست از روند صلح اسراییل و فلسطینیان پشتیبانی کند تا دو طرف بتوانند برای دست یافتن به صلحی فراگیر ظرف یک سال کار کنند.

آقای اوباما گفت ملت هایی که از یک کشور مستقل فلسطینی حمایت می کنند، باید به «تلاش برای از بین بردن اسراییل پایان دهند» و حمایت مالی و سیاسی برای تشکیلات خودگردان فلسطینی فراهم آورند. او همچنین نظر دولت خود را که اسراییل باید توقف موقت عملیات ساختمانی در کرانه غربی را تمدید کند، تکرار کرد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در اوائل سپتامبر مذاکرات مستقیم صلح را در واشنگتن از سرگرفتند.

به نظر می رسد مذاکرات بر سر خودداری اسراییل از تمدید توقف موقت عملیات خانه سازی در کرانه غربی، که قرار است هفته آینده منقضی شود، متوقف شده است. محمود عباس تهدید کرده است که اگر عملیات از سرگرفته شود، او از مذاکرات خارج خواهد شد.

XS
SM
MD
LG