لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۱۱

سرخط خبرها

سازمان ملل: خطر جنگ اتمی در جهان به بالاترین حد از زمان جنگ جهانی دوم رسیده است

عکس از آرشیو

رئیس نهاد سازمان ملل متحد برای پژوهش خلع سلاح اعلام کرده است خطر بروز جنگ اتمی در جهان به بالاترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رناتا دوان روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت گفت که باید اضافه کرد اگر در حال حاضر جنگ اتمی در بگیرد، عواقب آن بسیار سنگین‌تر خواهد بود.

این مقام سازمان ملل درخواست کرده روش‌هایی برای پایین آوردن خطر در شورای امنیت به بحث گذاشته شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

نخستین واکنش پرزیدنت ترامپ به سرنگونی پهپاد آمریکا توسط جمهوری اسلامی؛ ایران اشتباه بسیار بزرگی کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به حمله جمهوری اسلامی به پهپاد آمریکایی در تنگه هرمز، اقدام ایران را «اشتباه خیلی بزرگ» نامید.

پرزیدنت دونالد ترامپ پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ در توئیتر خود کوتاه نوشت: «ایران اشتباه بسیار بزرگی مرتکب شد.»

​این نخستین واکنش رئیس جمهوری آمریکا به اقدام ایران است.

رسانه های آمریکا صبح پنجشنبه گزارش دادند که رئیس جمهوری آمریکا از چهارشنبه شب، در دو نوبت در جریان جزئیات سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

پیشتر، کاپیتان بیل اربن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد این فرماندهی می تواند تایید کند که پهپاد شناسایی آمریکا، حدود ۱۱:۳۵ دقیقه چهارشنبه شب به وقت گرینویچ، هنگام پرواز در آسمان بین المللی بر فراز تنگه‌ هرمز، توسط سامانه موشکی زمین به هوای جمهوری اسلامی ایران سرنگون شده است.

سخنگوی سنتکام تاکید کرد گزارش های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه این پهپاد بر فراز آسمان ایران پرواز می کرد، دروغ است.

به گفته او این حمله که بدون هیچ تحریکی صورت گرفت، حمله ای به پهپاد شناسایی آمریکا در حریم فضایی بین المللی بود.

ارتش آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته نیز سعی کرده بود یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار دهد.

تنش میان جمهوری اسلامی و آمریکا در پی حملات هفته گذشته به نفتکش ها در منطقه که واشنگتن تهران را برای آن ها مقصر می داند، شدت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسرائیل می گوید یک شهروند اردنی را به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر کرد

تایم اسرائیل نام این فرد اردنی را «طاهر شافوت» اعلام کرد.

اسرائیل می گوید فردی که برای ایران جاسوسی می کرده را در کرانه باختری دستگیر کرده است.

نشریه «تایمز اسرائیل» روز پنجشنبه ۳۰ خرداد نوشت که نهاد امنیتی «شین بت» این فرد را اوایل سال جاری در حالی که در کرانه باختری فعالیت می کرد، دستگیر کرد.

به گفته «شین بت» فرد دستگیر شده، یک تبعه اردنی ۳۲ ساله است.

تایمز اسرائیل به نقل از شین بت می نویسد او در ژوئیه-اوت ۲۰۱۸ پس از دریافت دستورات از عوامل ایران در لبنان و سوریه، وارد اسرائیل، و آوریل ماه جاری دستگیر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لیندسی گراهام: در صورت ادامه اخلال در کشتیرانی، دولت ترامپ اقدام جدی علیه ایران را در نظر بگیرد

لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه می گوید در صورت ادامه اخلال کشتیرانی از سوی ایران، دولت ترامپ باید اتخاذ «اقدامی جدی» علیه ایران را در نظر بگیرد.

این سناتور چهارشنبه شب ۲۹ خرداد به فاکس نیوز گفت وضعیت منطقه خاورمیانه رو به وخامت است و اگر برنامه هسته ای ایران پیشرفت کند، اسرائیل، متحد آمریکا، به خطر خواهد افتاد.

او گفت نباید گذاشت آیت الله خامنه ای بمب هسته ای بسازد.

تنش بین ایران و آمریکا افزایش یافته است. آمریکا، ایران را به نقش در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان متهم کرد.

روز پنجشنبه نیز یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران سرنگون شد. آمریکا می گوید ایران این پهپاد را در آب های بین المللی سرنگون کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتایج یک نظرسنجی: ایران جزو کشور‌هایی است که از نفوذ خود به بدترین شکل استفاده می‌کند

حوثی‌های مورد حمایت ایران - عکس از آرشیو

براساس نتایج یک نظرسنجی که اخیرا منتشر شده، ایران در صدر کشورهایی است که از «نفوذ» خود در دیگر کشورها برای «اهداف نامناسب» استفاده می‌کند.

به گزارش گاردین، ۳۱ درصد افرادی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، معتقدند جمهوری اسلامی از نفوذی که در دیگر کشورها دارد، به منظور «اهداف نامناسب» استفاده می‌کند.

۳۲ درصد از افراد هم بر این عقیده‌اند که رفتار ایران در استفاده از نفوذ خود در ده سال گذشته بیشتر به سمت اهداف نامناسب رفته است و تنها ۲۰ درصد بر این باروند که ایران از نفوذ خود به منظور مقاصد مناسب استفاده می‌کند.

در این نظرسنجی که در ۲۴ کشور جهان انجام شده، ۱۷ هزار نفر شرکت کرده‌اند.

علاوه بر ایران، ۲۵ درصد پاسخ‌دهندگان درباره عربستان سعودی و روسیه، ۲۴ درصد درباره اسرائیل و ۲۲ درصد درباره کانادا نظر مشابهی دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش به حمله ایران به پهپاد آمریکایی | ارتش آمریکا: ایالات متحده هیچ پهپادی در حریم هوایی ایران نداشت

کاپیتان بیل اربن، سخنگوی فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، می گوید این فرماندهی می تواند تایید کند که پهپاد شناسایی آمریکا، حدود ۱۱:۳۵ دقیقه چهارشنبه شب به وقت گرینویچ، هنگام پرواز در آسمان بین المللی بر فراز تنگه‌ هرمز، توسط سامانه موشکی زمین به هوای جمهوری اسلامی ایران سرنگون شده است.

وی تاکید کرد گزارش های جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه این پهپاد بر فراز آسمان ایران پرواز می کرد، دروغ است.

به گفته او این حمله که بدون هیچ تحریکی صورت گرفت، حمله ای به پهپاد شناسایی آمریکا در حریم فضایی بین المللی بود.

ارتش آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته نیز سعی کرده بود یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار دهد.

تنش میان جمهوری اسلامی و آمریکا در پی حملات هفته گذشته به نفتکش ها در منطقه که واشنگتن تهران را برای آن ها مقصر می داند، شدت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری سابق فرانسه به اتهام فساد محاکمه می‌شود

نیکلاس سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه به اتهام فساد و سوءاستفاده از موقعیت خود برای اعمال نفوذ غیرقانونی، محاکمه می شود.

پیشتر در روز سه شنبه ۲۸ خرداد، عالی ترین دادگاه فرانسه درخواست نهایی او برای تجدید نظر را رد کرده بود.

شبکه فرانس۲۴ نیز گزارش داده است که سارکوزی، وکیل او و یک قاضی سابق، در مورد پرونده دریافت پول های غیرقانونی سارکوزی محاکمه می شوند.

سارکوزی از سال ۲۰۱۲ که ریاست جمهوری فرانسه را ترک کرد، با چندین مورد تحقیق درباره پرونده های فساد مواجه بوده است.

بازرسان همچنین در مورد اینکه آیا سارکوزی از دیکتاتور سابق لیبی، معمر قذافی پول غیرقانونی دریافت کرده است یا خیر، مکالمات او با وکیلش را شنود کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ارتش آمریکا ادعای سپاه را تکذیب کرد: هیچ پهپادی در آسمان ایران فعالیت نمی‌کرد

عکس از آرشیو

ارتش ایالات متحده اعلام کرد هیچ کدام از پهپادهای آمریکا شب گذشته به وقت محلی در آسمان ایران مشغول فعالیت یا اجرای عملیات نبوده‌اند.

به گزارش رویترز، کاپیتان بیل اربن، از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، شامگاه چهارشنبه گفت که هیچ کدام از پهپادهای ایالات متحده در حریم هوایی ایران نبوده‌اند.

او از ارائه جزییات بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

پیشتر روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرده بود بامداد پنج‌شنبه به وقت محلی یک پهپاد آمریکا را در آسمان ایران در استان هرمزگان مورد حمله قرار داده بود.

به گفته سپاه، این پهپاد از نوع «گلوبال هاوک» بود.

ارتش آمریکا اخیرا تایید کرده بود که نیروهای نظامی جمهوری اسلامی هفته گذشته تلاش کرده بودند یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کنند.

در هفته‌های اخیر تنش میان ایالات متحده و ایران در منطقه افزایش پیدا کرده است. حمله به چهار کشتی تجاری در بندر فجیره، حمله به دو نفتکش در دریای عمان، حمله‌های حوثی‌ها به مناطقی در عربستان سعودی، و شلیک راکت به منطقه سبز بغداد و محل استقرار دفتر شرکت‌های خارجی نفتی در بصره، از جمله اتفاق‌های رخ داده در این منطقه هستند.

در پاسخ به این اقدام‌ها، ایالات متحده اقدام به اعزام ناو جنگی، بمب‌افکن‌های بی-۵۲، جت‌های اف-۱۵، و ۲۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه کرده است.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفته بود پرزیدنت ترامپ دنبال جنگ نیست و نیروهای آمریکا «فقط برای بازدارندگی» مقابل جمهوری اسلامی در منطقه حضور دارند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیروز گوران، روزنامه‌نگار باسابقه ایرانی درگذشت

فیروز گوران، از چهره‌های باسابقه روزنامه‌نگاری در ایران، امروز و در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

گوران که در سال ۱۳۲۰ متولد شده بود، به عنوان کارگر چاپخانه در تهران مشغول به کار شد و پس از مدتی به سردبیری روزنامه آیندگان رسید.

او از جمله روزنامه‌نگاران فعال در جریان اعتصاب مطبوعات در سال ۵۷ بود و یک روز پیش از انقلاب ۵۷ نامش به عنوان یکی از روزنامه‌نگارانی که قرار بود ترور شوند، منتشر شد.

گوران که در روزنامه‌های اطلاعات و کیهان هم فعالیت می‌کرد، پس از انقلاب ۵۷ هم مدتی در نشریه‌هایی چون مجله «صنعت حمل و نقل» و «جامعه سالم» فعالیت می‌کرد.

گوران در دوران عمده‌‌ای پس از انقلاب ۵۷ خانه‌نشین شده بود و امکانفعالیت در رسانه‌ها را نداشت.

قرار است پیکر گوران که در سال ۱۳۸۶ از سوی انجمن صنفی مطبوعات به عنوان «روزنامه‌نگار برتر و پیشکسوت» انتخاب شده بود، فردا تشییع شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

 کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ ظرف یک روز نزدیک به ۲۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرد

کارزار انتخاباتی دونالدترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ظرف مدت کمتر از ۲۴ ساعت پس از آغاز رسمی، حدود ۲۴.۸ میلیون دلار جمع‌آوری کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مبلغ جمع‌آوری شده از سوی کارزار انتخاباتی پرزیدنت ترامپ، بیش از مجموع مبالغ جمع‌آوری شده از سوی سه تن از نامزدهای اصلی حزب دموکرات در روز نخست فعالیت است.

رونا مک‌دانیل، دبیرکل حزب جمهوری‌‌خواه، میزان کمک‌های جمع‌آوری شده از سوی پرزیدنت ترامپ را نشانه علاقه مردم آمریکا به رئيس جمهوری ایالات متحده دانست و نوشت تاکنون نمونه مشابهی وجود نداشته است.

جو بایدن، معاون باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، که از نامزدهای پرشانس حزب دموکرات محسوب می‌شود، در روز نخست فعالیت کارزار انتخاباتی خود، بیش از ۶ میلیون دلار کمک جمع‌آوری کرده بود.

با این وجود هنوز منابع این کمک‌ها اعلام نشده و مشخص نیست که آیا این کمک‌ها از سوی افراد و نهادهای ثروتمند اعطا شده یا آن‌که کمک‌های کوچک‌تر از سوی مردم است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئيس جمهوری چین به کره شمالی سفر کرد

عکس از آرشیو

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، برای سفری دو روزه وارد پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی شده است.

به گزارش رویترز، قرار است که در جریان این سفر دو روزه، رئیس جمهوری چین با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، دیدار و گفت‌وگو کند. با این حال هنوز موضوع گفت‌وگوها میان دو طرف مشخص نیست.

این نخستین سفر یک رئیس جمهوری چین به کره شمالی طی ۱۴ سال گذشته است.

سفر رئیس جمهوری چین به کره شمالی در حالی صورت می‌گیرد که قرار است شی جین پینگ در جریان برگزاری اجلاس جی-۲۰ با پرزیدنت ترامپ دیدار کند.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که گفت‌وگوهای آمریکا با کره شمالی بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور متوقف شده است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته‌های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

پیونگ یانگ اما با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

این در حالی است که کره جنوبی – متحد آمریکا در شرق آسیا – ۱۹ اردیبهشت اعلام کرد همسایه شمالی دست به آزمایش دو موشک با بردهای ۲۷۰ و ۴۲۰ کیلومتر زده و کیم جونگ اون رهبر این کشور شخصا بر آنها نظارت کرده است.

روابط چین و ایالات متحده هم به دلیل جنگ تجاری میان دو کشور و اختلاف‌ها بر سر شرکت هواوی، در سال‌های اخیر تیره‌تر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حوثی‌ها: به یک نیروگاه برق در عربستان سعودی با موشک حمله کردیم

عکس از آرشیو

تلویزیون المسیره، متعلق به شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی در یمن، خبر از حمله‌ای موشکی به یک نیروگاه برق در عربستان سعودی داد.

به گزارش رویترز، حوثی‌ها اعلام کرده‌اند که این حمله با موشک کروز و علیه نیروگاهی در استان جیزان در عربستان سعودی انجام شده است.

مقام‌های عربستان سعودی هنوز واکنشی به این حمله نشان نداده‌اند.

مقام‌های ایالات متحده هم اعلام کرده‌اند که از انتشار گزارش‌هایی درباره این حمله موشکی مطلع هستند، اما از ارائه جزییات بیشتر در این زمینه خودداری کردند.

این برای چندمین بار در هفته‌های اخیر است که حوثی‌ها به مواضعی در عربستان سعودی با استفاده از موشک‌های کروز یا پهپاد حمله می‌کنند.

خط لوله‌های انتقال نفت، فرودگاه ابها و فرودگاه نجران از جمله مکان‌هایی است که در هفته‌های اخیر از سوی حوثی‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند.

عربستان سعودی پیشتر جمهوری اسلامی را بابت این حمله‌ها شماتت کرده و گفته بود حوثی‌ها با استفاده از سلاح‌های جمهوری اسلامی دسست به این حمله‌ها می‌زنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک مقام ایالات متحده: پهپاد آمریکا در قلمروی هوایی بین‌المللی مورد حمله ایران قرار گرفت

یک پهپاد MQ-4C Triton - عکس از آرشیو

یک مقام دولت ایالات متحده اعلام کرد پهپاد آمریکا در قلمرو هوایی بین‌المللی و در حالی‌که بر فراز تنگه هرمز در پرواز بود، مورد حمله قرار گرفت و سرنگون شد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولت آمریکا نوشت که این پهپاد با موشک‌های زمین به هوای جمهوری اسلامی مورد حمله قرار گرفته و سرنگون شده است.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از مقام‌های آمریکایی این خبر را تایید کرده است. رویترز به نقل از منابع خود این پهپاد را از نوع «ام.کیو.۴ سی- تریتون» معرفی کرده است.

سپاه پاسداران پیشتر مدعی شده بود که یک پهپاد آمریکایی از نوع «آر.کیو ۴- گلوبال هاوک» را در حالی که در آسمان ایران مشغول پرواز بود، مورد حمله قرار داده است.

مقام‌های پنتاگون اما گفته‌اند که هیچ‌کدام از پهپادهای آمریکا در آن زمان در آسمان ایران مشغول فعالیت نبوده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نمایندگان سنا در مورد توقف فروش سلاح‌های آمریکایی به عربستان رأی‌گیری می‌کنند

نمایندگان سنای ایالات متحده عصر چهارشنبه شب توافق کردند که درباره فروش سلاح‌های پیشرفته آمریکایی به عربستان سعودی تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتورها موافقت کردند در نشست روز پنجشنبه چندین قطعنامه مرتبط کنگره را در این زمینه به رأی بگذارند.

میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا گفت، دو قطعنامه به طور جداگانه و بیست قطعنامه دیگر در قالب یک بسته به رأی گذاشته خواهند شد.

دموکرات ها و برخی جمهوریخواهان از زمان قتل خاشقجی منتقد فروش تسلیحات به عربستان سعودی شدند. مقامات دولت ترامپ می گویند تقویت عربستان در مقابل تهدیدات جمهوری اسلامی اهمیت دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جت‌های اف-۱۵ آمریکا به امارات رسیدند؛ «عقاب» های آمریکایی چه ماموریتی دارند

اسکادرانی از جنگنده‌های اف-۱۵ (عقاب) آمریکا به منظور تقویت توان بازدارندگی در مقابل تهدیدات جمهوری اسلامی ایران، به امارات متحده عربی رفتند.

به گزارش فاکس نیوز، این جنگنده‌ها پنج‌شنبه گذشته به پایگاه هوایی الظفره امارات رفتند. این اعزام در پی دستور ماه گذشته پرزیدنت ترامپ برای اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی جدید به خاورمیانه صورت می‌گیرد و با دستور اخیر مبنی بر اعزام هزار نیروی جدید همزمان شده است.

جت‌های اف-۱۵ آمریکا در امارات
جت‌های اف-۱۵ آمریکا در امارات

پیش از این پاتریک شاناهان کفیل وزارت دفاع ایالات متحده ماموریت اسکادران اعزامی را «کمک به بازدارندگی و حمایت از عمق پاسخ نیروی هوایی» عنوان کرده بود.

پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد در گفت‌وگو با نشریه تایم و در پاسخ به این پرسش که در میان اقداماتی که ایران به آن دست می‌زند کدام یک اقدام نظامی احتمالی آمریکا را در پی خواهد داشت، گفت که «در مورد [جلوگیری از دستیابی ایران به] سلاح اتمی» قطعا احتمال اقدام نظامی را مد نظر قرار می‌دهد.

در همان روز مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده پس از دیدار با فرماندهی ستاد کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی موسوم به سنتکام به خبرنگاران گفت ما باز هم می‌گوییم پرزیدنت ترامپ دنبال جنگ نیست و ما فقط برای بازدارندگی آن‌جا هستیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در چهار سال گذشته و در جریان جنگ در یمن بیش از ۹۱ هزار تن کشته شده‌اند

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌گوید آمار تلفات در یمن حاکی از این است که از سال ۲۰۱۵ تاکنون، دستکم ۹۱ هزار و ۶۰۰ تن در جریان جنگ‌ در یمن کشته شده‌اند.

درگیری‌های یمن پنج سال پیش و با تسخیر بخش‌های مرکزی یمن از سوی حوثی‌های مورد حمایت ایران شروع شد.

از مارس ۲۰۱۵ عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه حوثی‌ها در یمن آغاز شد.

نیروهای ائتلاف، حامی دولت عبد ربه منصور هادی هستند که از سوی جامعه جهانی به عنوان دولت قانونی یمن به رسمیت شناخته شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فروش خارجی تسلیحات آمریکا در سه ماهه اول امسال به بالاتر از ۴۴ میلیارد دلار رسید

نمایشگاه هوایی پاریس، میزبان بیش از ۴۰۰ شرکت آمریکایی بود

فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای خارجی در سه ماهه اول سال جاری میلادی، بالغ بر ۴۴.۱۵ میلیارد دلار گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش‌بینی فروش سالانه در ۲۰۱۹ در حدود ۵۵.۶۶ میلیارد دلار است.

حجم معاملات تسلیحاتی آمریکا در سال مالی ۲۰۱۸ حدود ۳۳ درصد افزایش داشت. این گزارش می‌گوید به احتمال زیاد در سال مالی فعلی، این درصد بالاتر از این هم خواهد رفت.

ژنرال چارلز هوپر، رئیس آژانس همکاری امنیتی پنتاگون گفت: ما در حال به‌روزسازی تجهیزات و تسلیحات متحدان و شرکا هستیم.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نتانیاهو خطاب به کسانی که خواهان نابودی اسرائیل هستند: قدرت ما را آزمایش نکنید

آقای نتانیاهو همزمان با یک مانور بزرگ در شمال اسرائیل این سخنان را گفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در جریان دیدار از مانور بزرگ نیروهای نظامی در شمال این کشور گفت: سعی نکنید ما را آزمایش کنید، چرا که نیروی نابودگر ارتش اسرائیل بسیار قدرتمند است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، آقای نتانیاهو در این دیدار که چهارشنبه ۲۹ خرداد انجام شد گفت: شنیده می‌شود که همسایگان ما در شمال، جنوب و شرق تهدید کرده‌اند که ما را از بین ببرند. ما را آزمایش نکنید. قدرت تخریب کننده نیروهای نظامی اسرائیل، بسیار قدرتمند است.

بنیامین نتانیاهو در جریان بازدید از بخش‌هایی از این مانور گسترده در شمال اسرائیل، با شماری فرماندهان دیدار کرد.

از ناحیه شمال، اسرائیل با خطر و تهدید از سوی حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه روبرو است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلوسی: فکر نمی‌کنم پرزیدنت ترامپ خواهان جنگ با ایران باشد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در رابطه با تنش‌ها میان ایران و آمریکا گفت: «فکر نمی‌کنم پرزیدنت ترامپ خواهان جنگ با ایران باشد. بارها هم - نه در مورد ایران، بلکه در مورد جنگ عراق - به من گفته ‌است که اقدام اشتباهی بود.»

خانم پلوسی روز چهارشنبه ۲۹ خرداد در مراسم صبحانه در روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» به پرسش‌های شماری از خبرنگاران پاسخ داد.

او در مورد وضعیت ایران گفت که تمامی دموکرات‌های کنگره بر این اتفاق نظر دارند که ایران بازیگر بدی است.

نانسی پلوسی از مخالفان خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام با ایران است.

او افزود که نگران اشتباه محاسباتی است که ممکن است در این میان روی دهد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال گذشته فشار بر جمهوری اسلامی را با بازگردان تحریم ها افزایش داده است. آمریکا می گوید خواستار رفتار عادی ایران و پایان حمایت این رژیم از تروریسم در خاورمیانه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزینه جدید پرزیدنت ترامپ برای سرپرستی پنتاگون کیست؛ یک مدیر سیاستگذار

بخش انگلیسی صدای آمریکا - پرزیدنت ترامپ به خبرنگاران گفته است مارک اِسپر، وزیر نیروی زمینی ایالات متحده، احتمالا گزینه مورد نظر او به عنوان وزیر دفاع است.

ترامپ ساعاتی پس از آن که اعلام کرد پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع، از نامزدی کسب مقام وزیر دفاع انصراف داده است و می خواهد اوقات بیشتری را با خانواده اش بگذراند، از مارک اِسپر تمجید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا مارک اِستر را فردی باتجربه توصیف کرد و گفت برای اداره پنتاگون انتخاب مناسبی است.

پاتریک شاناهان که مدیر سابق «بویینگ» بود از زمان استعفای جیم متیس در ماه دسامبر سرپرستی وزارت دفاع را برعهده داشت.

مارک اِسپر سال ها نایب رئیس «رِیتیان»، پیمانکار وزارت دفاع آمریکا، بود. او پیشتر مشاور امور امنیت ملی رهبر پیشین اکثریت در سنای ایالات متحده و مدیر سیاستگذاری در «کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا» بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دبیرکل سازمان ملل علیه «بیان نفرت‌انگیز» اعلان جنگ کرد

کودکان با شعار «اتحاد علیه بیان نفرت‌انگیز، در جلسه ویژه دبیرکل سازمان ملل

نیویورک- دبیرکل سازمان ملل با اعلان جنگ علیه بیان نفرت‌انگیز، از کشورهای عضو درخواست کرد با نفرت‌پراکنی در گفتار و نوشتار مبارزه کنند و افزود «ما باید برای حمایت از هم بیشتر تلاش کنیم.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد،‌ روز سه‌شنبه (۱۸ ژوئن)، در یک جلسه ویژه برای مبارزه با «بیان نفرت‌انگیز»، راهبرد و برنامه اقدام جدیدی ارائه داد که به گفته او، هر چند تازگی دارد، ولی ریشه آن در حقوق همه انسان‌ها و جلوگیری از هر نوع تبعیض قرار دارد.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «بیان نفرت‌انگیز ممکن است برای خود در دنیا جای پائی باز کرده باشد، اما به آن اخطار می‌کنم که هرگز از مقابله با آن دست نمی‌کشیم.»

گوترش یادآور شد که منشور ملل متحد بعد از آن به تصویب رسید که جهان شاهد نسل‌کشی در سطح صنعتی بود. اینک ۷۵ سال بعد از تصویب این منشور توسط کشورهای عضو سازمان ملل، مفاد آن در خطر فراموشی قرار گرفته است.

گوترش به دیپلمات‌هایی که در مقر سازمان ملل گرد آمده بودند، گفت: «در سراسر جهان، شاهد جوشش بیگانه‌هراسی، نژادپرستی، تحمل‌ناپذیری، زن‌ستیزی خشونت‌آمیز،‌ ضد یهودی‌گری و نفرت از مسلمانان هستیم» و اشاره کرد که در بعضی جوامع، حتی اجتماعات مسیحی مورد حمله قرار گرفته‌اند.

هدف از «راهبرد و برنامه اقدام سازمان ملل» که دبیرکل روز گذشته ارائه داد، شناسایی، مقابله و جلوگیری از نفرت‌پراکنی و بیان نفرت‌انگیز است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور ارشد جمهوریخواه دوباره از ولیعهد عربستان انتقاد کرد: او مسئول قتل خاشقجی است

همزمان با انتشار گزارش جدید مقام سازمان ملل درباره نقش حکومت عربستان در قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی، لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوریخواه از ایالات کارولینای جنوبی از عربستان انتقاد کرد و محمد بن سلمان ولیعهد این کشور را مسئول قتل خاشقجی دانست.

به گزارش نیوزویک، آقای گراهام که از متحدان پرزیدنت ترامپ است، از مدتها پیش مخالف فروش سلاح به عربستان است. او می گوید آنچه در عربستان روی می‌دهد عادی نیست.

روز چهارشنبه، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در گزارشی ضمن توصیف کردن قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی به عنوان «جنایت بین‌المللی»، اعلام کرد که «شواهد جدی» از نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در این قتل وجود دارد.

در واکنش به این گزارش، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی آن را بدون پایه و اساس دانست.

به گزارش آسوشیتدپرس، اگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های خودسرانه و فراقضایی گفته است، «شواهد جدی» وجود دارد که نشان می‌دهد مقام‌های بلندپایه عربستان سعودی در این قتل دخالت داشته‌اند.

با این حال این گزارش اضافه کرده است که در این زمینه به «نتیجه قطعی» نرسیده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد به دبیرکل این سازمان توصیه کرده است که تحقیقات بین‌المللی درباره قتل این روزنامه‌نگار و نقش محمد بن سلمان در آن انجام گیرد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌ پست، پاییز سال گذشته در کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول به قتل رسید و جسد او تکه تکه شد.

دولت عربستان اعلام کرده که قاتلان خاشقجی «خودسر» بوده و مقام‌های بلندپایه این کشور در جریان قتل نبوده‌اند، اما رسانه‌های آمریکایی پیشتر گزارش داده بودند که نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که قتل جمال خاشقجی به دستور محمد بن سلمان صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هوک در نشست کنگره: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست؛ آینده ایران را مردم آن تعیین خواهند کرد 

برایان هوک،‌ نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که آینده ایران را مردم آن تعیین خواهند کرد. او افزود که دولت آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و اقدام‌هایی که انجام می‌دهد، همه دفاعی است.

این جلسه روز چهارشنبه ۲۹ خرداد از سوی کمیته فرعی امور خاورمیانه، شمال آفریقا، و تروریسم بین‌المللی برای بررسی سیاست خارجی دولت پرزیدنت ترامپ در قبال ایران برگزار شد.

تد دویچ، رئیس این جلسه و نماینده دموکرات از ایالت فلوریدا، گفت که ایران با تقویت بشار اسد در سوریه، پشتیبانی از حوثی‌ها در یمن، تهدید اسرائیل، و حمایت از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله و حماس مشغول بر هم زدن ثبات خاورمیانه است. او همچنین گفت که رژیم جمهوری اسلامی شهروندان آمریکا و آمریکایی‌های ایرانی‌تبار - از جمله سیامک و باقر نمازی، ژیو وانگ - را بی‌دلیل به زندان می‌اندازد و به وعده‌های خود در زمینه کمک به روشن شدن سرنوشت باب لوینسون - که دوازده سال پیش در ایران ناپدیدشده و اکنون قدیمی‌ترین گروگان در ایران است - عمل نکرده است.

او در ادامه با اذعان به غیرقابل قبول بودن رفتار ایران و محکوم کردن آن، گفت که بحث در مورد سیاست خارجی دولت آمریکا، شکل اجرا، و اهداف آن است.

جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، در جریان این جلسه گفت که سیاست آمریکا دلیل تبدیل ایران به بزرگترین حامی تروریسم در جهان نبوده است؛ بلکه دلیل آن رفتار بی‌ثبات‌کننده و برهم‌زننده ایران بوده است. وی افزود که ایران به جای استفاده از مزایای حاصله از برجام برای حرکت به سوی بهبود اوضاع، آن را صرف هزینه‌کردن بیشتر در اقداماتی مانند حمایت از بشار اسد کرد.

برایان هوک در جریان این جلسه گفت که دولت کنونی ایالات متحده برای دستیابی به دو هدف، کارزار اعمال فشار بر ایران را دنبال کرد: یکی این که ایران بودجه‌ای برای فعالیت‌های برهم‌زننده‌‌اش نداشته باشد و دوم این که به میز مذاکره بازگردد. او افزود که پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو به وضوح گفته‌اند که خواهان گفت‌وگو با ایران هستند و هیچ‌کس مخالف رسیدن به توافقی جامع نیست. او تاکید کرد که برنامه هسته‌ای، برنامه موشکی، حمایت تسلیحاتی و مالی از تروریسم، و بازداشت شهروندان آمریکا چهار موضوعی است که ما برنامه خود در سیاست خارجی و در مورد ایران را بر آن اساس بنا کرده‌ایم.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران افزود که کار ایران در حمایت از شورشیان حوثی در یمن به بروز یک بحران انسانی منتهی شده است، و افزود که ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای ایجاد عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است. وی گفت: «فشار ما، برای مقابله با این کارهای ایران است.» آقای هوک سپس به فقدان دسترسی شبه‌نظامیان شیعه در سوریه و حزب‌الله لبنان به منابع مالی گذشته اشاره کرد و گفت که حزب‌الله به طور علنی از مردم درخواست کمک کرده است.

برایان هوک با دفاع از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق اتمی با ایران گفت: «از سال ۲۰۱۴ و در همان زمان که توافق اتمی در جریان بود، بودجه نظامی ایران همین طور تا سال ۲۰۱۷ بیشتر شد. از زمان بازگشت تحریم‌ها، یک سال بودجه نظامی ایران هفت درصد و سال بعد ۱۰ درصد بودجه نظامی ایران کم شده است. کمپین فشار حداکثری ما دارد جواب می‌دهد. ولی ایران دیپلماسی را با دیپلماسی جواب نداده و با ترور، خشونت و زیاده‌خوایی پاسخ داده است.»

نسخه کامل دو ساعته این نشست را با ترجمه همزمان از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

همچنین در پی بالا گرفتن تنش ها در منطقه صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، دو نفتکش که از امارات و عربستان به سمت شرق آسیا در حرکت بودند هدف حمله قرار گرفتند. چند ساعت بعد از این حمله، وزیر خارجه ایالات متحده در یک نشست خبری، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

آقای پمپئو گفت که ایران در تاریخ ۲۲ آوریل جهان را تهدید کرد که روند انتقال نفت در تنگه هرمز را مختل می‌کند و اکنون در جهت عملی کردن آن تهدید، تلاش می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سردیس «مرلین مونرو» از بلوار مشاهیر هالیوود سرقت شد

سردیس «مرلین مونرو» بازیگر مشهور آمریکایی بامداد سه شنبه از بلوار مشاهیر هالیوود سرقت شد.

این سردیس روی آلاچیق بزرگی قرار داشت که شامل تندیس های چهارگانه زنان هالیوود، مشهور به «چهار بانوی هالیوود» است که ۲۵ سال پیش در بلوار مشاهیر هالیوود ساخته شد.

به گفته سخنگوی پلیس، سارق با استفاده از تاریکی منطقه و سکوت شب، از آلاچیق بالا رفته و با استفاده از یک اره معمولی، سردیس مرلین مونرو را جدا کرده است.

آلاچیق چهاربانوی هالیوود با هدف قدردانی از زنان در صنعت سینما ساخته شده و شامل تندیس هایی از «دولورس دل ریو»، «دوروتی دندریج»، «می وست» و آنا می وانگ است که هر کدام روی یک ستون بنا شده است.

مرلین مونرو یکی از محبوب ترین بازیگران زن سینما و از ستاره های بزرگ هالیوود در تمامی دوران است که در سال ۱۹۶۲ در ۳۶ سالگی درگذشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تیم کارشناسی ارتش آمریکا: مین به کار رفته در حمله به نفتکش‌ها شباهت زیادی به مین‌های ایران دارد

شان کیدو در حال گفت‌وگو با خبرنگاران

تیم کارشناسی نیروی دریایی ایالات متحده در نزدیکی فجیره با اعلام نتایج تحقیق خود در مورد حادثه حمله به نفتکش ژاپنی در دریای عمان گفت مین‌های به کار رفته شباهت خیلی زیادی به مین‌‌های ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شان کیدو روز چهارشنبه ۲۹ خرداد، در جریان یک نشست خبری، بقایا و مواد به جا مانده از این مین را به خبرنگاران نشان داد.

در حالیکه از هفته پیش مقام های آمریکا بر نقش جمهوری اسلامی در این حملات تاکید دارند، ایران دست داشتن در حمله و برداشتن مین از روی کشتی را رد کرده است. آمریکا فیلمی از حضور نیروهای ایران و جمع آوری مین های کارنکرده از نزدیکی نفتکش را منتشر کرده است.

روز چهارشنبه همچنین فرمانده شان کیدو گفت: بررسی محل حمله روی نفتکش ژاپنی با این فرضیه که یک جسم هوایی به آن اصابت کرده، هماهنگ نیست.

او افزود: مین به کار رفته بسیار مشابه همان مین‌هایی است که ایران در رژه‌های خود به نمایش می‌گذارد.

این گزارش می‌گوید تیمی از خبرنگاران به نزدیکی فجیره منتقل شده و از سوی کارشناسان نیروی دریایی آمریکایی در جریان جزئیات حمله و مواد به کار رفته در آن قرار گرفتند.

شان کیدو افزود: مین‌ها بالاتر از خط آب نصب و منفجر شده و سوراخی درست کرده است. به نظر می‌رسد مهاجمان قصد غرق کردن نفتکش را نداشته‌اند.

او همچنین گفت: از محل انفجار آثار انگشت هم به دست آمده که در حال بررسی است تا پرونده‌ای کیفری علیه مهاجمان درست شود.

او به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پولیتیکو: سناتور کاتن خواستار اقدام نظامی علیه ایران است

سناتور تام کاتن

سایت خبری پولیتیکو در گزارشی می‌نویسد تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزاس از مدافعان جدی اقدام نظامی علیه ایران است و این مطلب را به پرزیدنت ترامپ هم منتقل کرده است.

این گزارش که روز چهارشنبه ۲۹ خرداد منتشر شده، می‌گوید سناتور کاتن پیشنهاد کرده اقدام‌ نظامی محدود علیه پایگاه نظامی دریایی ایران، یا پالایشگاه‌ها یا زاغه‌های مهمات انجام شود.

او گفته است: هدف این است که به اندازه کافی تهران درد را حس کرده و تشخیص دهد ما این‌گونه حملات در دریا که آنها انجام می‌دهند را تحمل نمی‌کنیم.

تام کاتن پس از حمله روز پنجشنبه هفته پیش در دریای عمان، از نخستین کسانی بود که صحبت از اقدام نظامی علیه ایران به میان آورد. سناتور کاتن سه روز بعد از این حمله در برنامه «فیس د نیشن» شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت باید به ایران پاسخ نظامی داد.

این گزارش می‌گوید هرچند شماری دیگر از سناتورها موضعی سرسختانه علیه ایران دارند، اما هنوز هیچکدام به اندازه سناتور تام کاتن، قاطعانه صحبت از اقدام نظامی به میان نیاورده‌اند.

آمریکا در حملات علیه دو نفتکش نروژی و ژاپنی در دریای عمان،‌ ایران را مسئول شناخته است. بریتانیا و آلمان هم با موضع آمریکا همراه شده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا و مایک پمپئو تاکید کرده اند که به دنبال جنگ با ایران نیستند بلکه می خواهند ایران دست از تنش زدایی در خاورمیانه بردارد و به حمایت از گروه های تروریستی و شورشی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

هلند سه روس و یک اوکراینی را به عنوان متهم قتل سرنشینان هواپیمای مالزی محاکمه می‌کند

هواپیمای مالزی که اکثر مسافران آن هلندی بودند بر فراز آسمان اوکراین هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

مقام های قضایی قصد دارند سه شهروند روسیه و یک اوکراینی را به اتهام قتل سرنشینان هواپیمای مالزیایی که سال ۲۰۱۴ بر فراز آسمان اوکراین هدف قرار گرفت، محاکمه کنند.

به گزارش رویترز، دادستانی‌ هلند اعلام کرد آنها سال آینده محاکمه می‌شوند.

در تابستان ۱۳۹۳ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ شرکت هواپیمایی مالزی به شماره پرواز «ام اچ ۱۷» که از آسمان شرق اوکراین عبور می کرد، هدف موشک قرار گرفت و همه ۲۹۸ مسافر و سرنشین آن کشته شدند. از بین مسافران ۱۹۶ نفر هلندی بودند.

در آن زمان تنش بین دولت اوکراین و جدایی طلبان نزدیک به روسیه بعد از بحران کریمه در اوج بود و یک سال پیش بازرسان بین المللی اعلام کردند موشک شلیک شده متعلق به یک تیپ نظامی روسی بود.

جزئیاتی از هویت این چهار متهم اعلام نشده است. همچنین اشاره ای نشد که این افراد در بازداشت هستند یا غیابی محاکمه می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تصمیم عجیب هند؛ بازدیدکنندگان بیش از سه ساعت در تاج‌محل باشند، جریمه می‌شوند

«ویل اسمیت» بازیگر و کمدین مشهور هالیوود در دیدار از تاج محل - اکتبر ۲۰۱۸

«تاج محل» هند که از محبوبترین جاذبه های توریستی جهان است محدودیتی سه ساعته برای دیدارکننده ها گذاشته است. از این پس هر کس بیشتر از سه ساعت در تاج محل بماند، جریمه خواهد شد.

این جریمه برابر با قیمت بلیت ورود خواهد بود و باید هنگام خروج پرداخت شود.

قرار بود قانون جدید در آوریل ۲۰۱۸ اعمال شود، ولی انتقادها به احداث در ورودی جدیدی که گفته می شد ورودی اصلی این بنای قرن هفدهم را می بست، آن را به تعویق انداخت.

شاهزاده ویلیام بریتانیا و همسرش کیت روبروی تاج محل - آوریل ۲۰۱۶
شاهزاده ویلیام بریتانیا و همسرش کیت روبروی تاج محل - آوریل ۲۰۱۶

​ورودی تاج محل برای گردشگران بین ۱۶ تا ۱۹ دلار آمریکا است، ولی گفته می شود برای شهروندان هند به مراتب ارزانتر و حدود ۳ دلار آمریکا هزینه دارد.

خانواده «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا در دیدار از تاج محل - فوریه ۲۰۱۸
خانواده «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا در دیدار از تاج محل - فوریه ۲۰۱۸

تاج محل، به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند، و برای یادبود همسر ایرانی تبارش «ارجمند بانو بیگم» مشهور به «ممتاز محل» بنا شد و در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

میلیاردر آمریکایی برای تحقیقی درباره استفاده اخلاقی از هوش مصنوعی ۱۸۸ میلیون دلار به آکسفورد هدیه داد

«استیون شوارزمن»، میلیاردر آمریکایی و بنیانگذار شرکت خدمات مالی «بلک استون» (Blackstone) ۱۸۸ میلیون دلار به دانشگاه آکسفورد انگلیس هدیه داد.

این کمک مالی به پژوهش در رابطه با هوش مصنوعی و مبانی اخلاقی پیرامون استفاده از این فناوری اختصاص خواهد یافت.

قرار است با کمک این پول، مرکزی به نام آقای شوارزمن احداث شود و علوم انسانی دانشگاه آکسفورد را زیر یک سقف قرار دهد. همچنین، مرکزی برای «اصول اخلاقی هوش مصنوعی» تا سال ۲۰۲۴ راه اندازی خواهد شد.

استیون شوارزمن
استیون شوارزمن

استیون شوارزمن ۷۲ ساله، هشتاد و دومین فرد ثروتمند دنیا است و ثروتش حدود ۱۵.۲ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

آقای شوارزمن صدها میلیون دلار به دانشگاه های سراسر جهان از جمله ۱۵۰ میلیون دلار به دانشگاه «ییل» بخشیده است.

این نخستین باری نیست که او مبلغی را صرف پژوهش پیرامون هوش مصنوعی می کند.

سال گذشته، دانشگاه «ام آی تی» آمریکا ۳۵۰ میلیون دلار از او دریافت کرد تا مرکزی را به نام شوارزمن و با تمرکز بر پژوهش در مورد هوش مصنوعی و محاسبات راه اندازی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سه ماه بعد از سیل شیراز؛ چهار شهردار سابق مقصر شناخته شدند؛ قوه قضاییه نقش نهادهای دیگر را رد کرد

سیل دروازه شیراز در نخستین روزهای سال جاری بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشت

دستگاه قضایی استان فارس چهار نفر از شهردارهای قبلی شیراز را به مقدار مساوی مقصر سیل فروردین در این شهر و مرگ بیش از ۲۰ نفر دانست.

حیدر آسیابی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس اعلام کرد: «با توجه به وصول نظریه هیئت کارشناسی، چهار تن از شهرداران ادوار مختلف شیراز هر کدام به میزان ۲۵درصد مقصر شناخته شده‌اند و نظریه هیئت کارشناسی در مرحله ابلاغ است.»

روز پنجم فروردین ۱۳۹۸، سیل ناگهانی در شیراز در محدوده دروازه قرآن به مرگ ۲۱ نفر و مجروحیت ۱۱۹ نفر منجر شد. همان زمان برخی انتقاد کردند که پر کردن مسیل کنار دروازه قرآن موجب این فاجعه شد.

با این حال روز چهارشنبه دادستانی فارس دیگر دستگاه ها را در این سیل مقصر ندانست.

این در حالی است که پیشتر کمیته حقیقت‌یاب شورای شهر شیراز، علاوه‌ بر شهرداری، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی دیگر از جمله استانداری، وزارت نیرو، اداره‌کل راه و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، نیروی انتظامی، اداره‌کل منابع طبیعی، اداره‌کل هواشناسی و ... را به درصد متفاوت، در سیل شیراز مقصر شناخت.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، هم با اشاره به این‌که پس از انقلاب در ایران ششصد سد «بدون هیچگونه ارزیابی محیط زیستی» ساخته شده است، اعلام کرده بود رژیم جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته منابع آبی کشور را با سوءمدیریت نابود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیلمبرداری پیش‌درآمد «بازی تاج و تخت» با بازی «نئومی واتس» آغاز شد

نئومی واتس، دوبار نامزد جایزه اسکار شده است

هواداران سریال محبوب «بازی تاج و تخت» که چندی پیش شاهد آخرین قسمت از فصل پایانی این سریال بودند با شنیدن خبر آغاز فیلمبرداری پیش‌درآمد این داستان دوباره به وجد آمدند.

این پیش درآمد که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده در ایرلند شمالی فیلمبرداری می شود و قرار است داستان قبل از سریال «بازی تاج و تخت» را از نظر زمانی روایت کند.

چندین بخش از سریال «بازی تاج و تخت» از جمله «عروسی سرخ» و «جنگ حرامزاده ها» در مناطقی از ایرلند شمالی فیلمبرداری شده بود.

شبکه «اچ بی او» هنوز در مورد فیلمبرداری پیش درآمد این سریال واکنشی نشان نداده است، ولی پیشتر گفته بود که «نئومی واتس» قرار است در این مجموعه نقش زنی متمول و اغواگر را بازی کند که رازی سیاه را پنهان کرده است. خانم واتس دو بار نامزد جایزه اسکار شده است.

پیش درآمد «بازی تاج و تخت»، بیننده را به هزاران سال پیش از رویدادهای این مجموعه می برد و از رازهای وحشتناکی که در تاریخ «وستروس» ریشه دوانده تا هویت واقعی «وایت واکرها» را افشا می کند.

این مجموعه با همکاری «جین گلدمن» و «جورج آر آر مارتین» نویسنده کتاب های «بازی تاج و تخت» تهیه خواهد شد.

قسمت آخر سریال«بازی تاج و تخت»، ۱۹.۳ میلیون تماشاگر را پای شبکه «اچ بی او» نشاند و رکوردشکن شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG