لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

رویترز: گزارش سازمان ملل می‌گوید کره شمالی با تقویت برنامه موشکی و هسته‌ای خود قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده است


خبرگزاری رویترز گزارش داد که بر اساس یک گزارش محرمانه سازمان ملل، کره شمالی در تقویت برنامه موشکی و هسته‌ای خود در سال ۲۰۱۹ تحریم‌های سازمان ملل را نقض کرده است.

این خبرگزاری دوشنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد که بر اساس گزارش محرمانه سازمان ملل، کره شمالی همچنین اقدام به واردات غیرقانونی پلوتونیوم خالص شده و صدور ۳۷۰ میلیون دلار زغال سنگ از طریق چین کرد.

گزارش ۶۷ صفحه‌ای کمیته تحریم‌های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل در حالی آماده انتشار در ماه آینده شده است که آمریکا برای احیای مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی تلاش می‌کند.

در این گزارش آمده است: «جمهوری خلق دموکراتیک کره شمالی در سال ۲۰۱۹ برنامه اتمی و موشکی غیرقانونی خود را متوقف نکرد و به تقویت آن ادامه داد که نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بود.»

قطعنامه‌های سازمان ملل علیه کره شمالی با هدف قطع کردن امکان تزریق مالی به برنامه هسته‌ای و موشکی این کشور، از ۱۳ سال پیش با رای همه اعضای شورای امنیت، برقرار شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و پرزیدنت ترامپ از ژوئن ۲۰۱۸ سه بار ملاقات کرده اند، اما موفق نشده اند به پیشرفتی در خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ برسند.

اختلاف بر سر سرعت لغو‌ تحریم ها و نحوه برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی است.

XS
SM
MD
LG